استراتژی بازاریابی چیست و انواع استراتژی های بازریابی چیست؟

22 فروردین 1398 359 بازدید
استراتژی بازاریابی چیست و انواع استراتژی های بازریابی چیست؟

 

استراتژی بازاریابی و انواع ان 

 

استراتژی بازاریابی یا Marketing Strategy، یک سیاست تدوینی است که مسیر اجرایی اهداف بازاریابی شما را در قالب یک برنامه کلی ساده و قابل اجرا در آورده و هدف آن بالا بردن بازدهی بودجه بازاریابی تان با بهتر هدف قرار دادن جامعه مخاطب تهیه می شود. از انواع استراتژِی های بازاریابی در راستای تبلیغات مشاغل میتوان استفاده کرد. 

اگر بازار یابی شما بدون استراتژی و هدفگذاری باشد هیچ بازخوردی از سوی مخاطب نخواهید داشت بنار این لازمه یک بازاریابی موفق یک استراتژی خلاقانه و هدفمند است.

یکی از بزرگان بازاریابی و تبلیغات به نام هوارد گوسیج در مورد بازار جامعه هدفی می گوید مردم فقط آن چیزی را می‌بینند و می‌شنوند، که برایشان جالب باشد و جذبشان کند. بقیه چیزها… خب، به هیچ دردی نمی‌خورند!

مشتریان آن چیزی را نمی‌خرند که شما می‌فروشید! آن‌ها چیزی را می‌خرند که به آن‌ها ارزشی اعطا کند.

هر فرد روزانه صدها پیام تبلیغاتی حیران در جامعه مجازی می بیند که اگر بخواهد تمام آنها را بررسی کند دچار هرج و مرج ذهنی شده و بیزار از تبلیغات و بازاریابی ها می شود بنابراین شما به جای انواع بازاریابی های بی هدف باید از پیام بازاریابی شفاف استفاده کنید تا علاوه بر توجه ویژه مخاطب این پیام یایازیابی در ذهن اوبه صورت ویژه طبقه بندی گردد و این عامل باعث می شود مخاطب در هر لحظه و هر جا که وارد شود ناخود آگاه دنبال پیام طبقه بندی ذهن خود رفته و بازخورد مناسب به استراتژی و پیام شفاف شما نشان دهد.

استراتژی بازاریابی مخاطبان را بصورت دقیق شناسایی کرده و معین میکند که این افراد به دنبال چه معنا و مفهومی از تبلیغات هستند و به ما نشان میدهد که راه ارتباطی با این جامعه هدف چگونه باید باشد.

از جمله کارهای استراتژی بازاریابی پروسه کشف پیام های قابل شنیده شدن هستند، که به شما این امکان را می دهد که فعالیت های بازایابی خود و اهمیت آن را در یابید وبه طور کلی استراتژی بازاریابی یعنی، شما این اطمینان را پیدا کرده اید که با توجه به محدودیت های زمان و منابع، بودجه ی بازاریابی شما برای حداکثر بازدهی صرف خواهد شد.

اولین قدم در توسعه ی استراتژی بازاریابی، این است که همواره نتایج حاصله را با اهداف پیش بینی شده مقایسه کنید و مطمئن شوید که درک درستی از بازار خود  دارید. برای این هدف شما باید تحقیقاتی برای :  بدست آوردن اندازه بازار، قدرت رشد، رقبا و تحلیل آنها، نحوه ی همکاری شرکای تجاری و در نهایت شناخت مشتریان  انجام دهید.

 

اهمیت داشتن استراتژی بازایابی چیست ؟

 

اولین و ساده ترین جواب به این سوال این است که : چون از هدررفتن پول شما جلوگیری می کند گاهی در تبلیغات درمرحله ای قرار میگیرید که هم پول شما مصرف شده و هم بازخوردمناسبی از سوی مخاطب دریافت ننموده اید اما استراتژی بازاریابی به شما امکان را می دهد که از بودجه بازاریابی محدود خود، بیشترین بازدهی ممکن را ببرید

 در تبلیغات مشاغل هر کسب و کار با وجود محدود بودن بودجهبرای تبلیغات باید یک استراتژی بازاریابی داشته باشد از هدر رفتن بودجه جلوگیری شود

یک برنامه ریزی به شما کمک میکند که چگونه استراتژی خود را به بهترین نحو به مرحله اجرا برسانید. برنامه بازاریابی با جزییات خوبی که درباره بودجه به شما می دهد و اینکه چگونه بودجه را در بهترین جای ممکن صرف کنید تا بهترین بازخورد را داشته باشید.

نکته‌ای که باید در مورد برنامه بازاریابی و استراتژی بازاریابی بدانید این است که قرار نیست هیچ کدام از این برنامه‌ها، برای شما حکم یک آیه مُنزل را داشته باشد! به اقتضای شرایط ممکن است که لازم باشد تا بخشی از اهداف بازاریابی، بازار هدف، بودجه‌بندی و… خود را تغییر دهید و برنامه و استراتژی خود را به روز کنید.

 

انواع استراتژی بازاریابی

 

در استراتژی بازاریابی دو نوع بازاریابی وجود دارد که عبارتند از:

۱. استراتژی بازاریابی بیزینس به بیزینس یا همان B۲B

۲.  استراتژی بازاریابی بیزینس به مصرف کننده B۲c

رایج ترین استراتژی بازاریابی استراتژی بازاریابی بیزینس به مصرف کننده یا همان B۲C می‌باشد.

البته انواع دیگری از استراتژی بازاریابی نیز وجود دارد که در هر تبلیغات مشاغل می توان از نوعی از این انوع استراتژی استفاده نمود.

بازاریابی از طریق تبلیغات پولی

 

به تبلیغاتی گفته می شود که از روشهای سنتی پیروی میکند و بطور مثال از طریق تلویزیون و یا رسانه های چاپی اقدام به تبلیغات میکنند و یا حتی ازطریق اینترنت که به بازاریابی کلیکی معروف است و با  هر کلیک مخاطب مبلغی از حساب شما کسر می گردد.

بازاریابی خیریه ای

 

بازاریابی خیریه‌ای خدمات و یا محصولات یک شرکت را به یک علت اجتماعی و یا مشکلات مردمی مربوط می‌کند. به طور مثال شرکتی برای کمک به سیل زدگان بعضی از محصولات خود را به قیمت پایین تری ارائه می دهد تا مرم خریداری نموده و به کمک سیل زدگان برسانند.

بازاریابی رابطه مند

 

این نوع بازاریابی از پایه بر روی ساختار مشتری متمرکز شده است  و هدف آن بهبود رابطه موجودمیان مشتری و کسب و کار خود می باشد و البته هدف دیگر این است که این استراتژی جهت بهبود میزان وفاداری مشتری به شرکت نیز انجام می‌پذیرد.

بازاریابی دهان به دهان

 

این نوع استراتژی بازاریابی کاملاً بر این پایه‌ عمل می‌کند که شما به عنوان تولید کننده‌ی خدمات و یا محصول چه احساسی را در مردم ایجاد کرده‌اید. یکی از مهم‌ترین و سنتی‌ترین اسم انواع استراتژی‌ بازاریابی به حساب می‌آید. شنیدن در جهان کسب و کار بسیار مهم است. به ‌یاد داشته باشید اگر شما خدمات و محصولات با کیفیت را به مشتری‌هایتان ارائه دهید، احتمال دارد که آن‌ها شما را به روش‌های بسیار جالبی تبلیغ کنند. امروزه بازاریابان مدرن آموخته‌اند که چگونه می‌توانند از راه دهان به دهان اعتبار شرکت و محصولات عرضه شده و خدمات آن را بالا ببرند.

بازاریابی مخفی کاری

 

این نوع استراتژی بازاریابی بر بازاریابی محصول تمرکز دارد و به گونه‌ای انجام می‌شود که مشتریان از استراتژی‌های بازاریابی آن شرکت بی‌خبر بمانند. نام دیگر این بازاریابی، بازاریابی پنهان نیز می‌باشد.

بازاریابی اینترنتی

 

از این نوع بازاریابی اینترنتی به عنوان بازاریابی ابری هم یاد می‌شود. این نوع بازاریابی معمولاً در فضای اینترنتی اتفاق می‌افتد. تمام اقلام بازاریابی، محصولات و خدمات شما در اینترنت به‌اشتراک گذاشته می‌شوند و از طریق روش‌های مختلف بر روی سیستم عامل‌های مختلف در دسترس افراد معمولی قرار می‌گیرند.

بازاریابی تراکنشی

عملیات فروش یکی از چالش برانگیزترین عملیات موجود در امر بازاریابی می‌باشد. حتی برای بزرگترین خرده فروشان هم عملیات فروش، همیشه کار دشواری بوده است. به‌ ویژه هنگامی که اهداف با حجم بالا وجود داشته باشند. با این حال با حضور استراتژی‌های بازاریابی جدید، عملیات فروش دیگر به سختی گذشته نیست. در بازاریابی تراکنشی خرده‌فروشان مشتریان را تشویق می‌کنند تا با کوپن‌های خرید، برگه‌های تخفیف و یا رویدادهای بزرگ خرید، دعوت به خرید محصولات یا خدمات شما کنند. این اتفاقات باعث افزایش شانس فروش و ایجاد انگیزه در گروه هدف شما و یا همان مشتریان‌تان می‌شود.

بازاریابی تنوع گرا

 

عملیات فروش یکی از چالش برانگیزترین عملیات موجود در امر بازاریابی می‌باشد. حتی برای بزرگترین خرده فروشان هم عملیات فروش، همیشه کار دشواری بوده است. به‌ ویژه هنگامی که اهداف با حجم بالا وجود داشته باشند. با این حال با حضور استراتژی‌های بازاریابی جدید، عملیات فروش دیگر به سختی گذشته نیست. در بازاریابی تراکنشی خرده‌فروشان مشتریان را تشویق می‌کنند تا با کوپن‌های خرید، برگه‌های تخفیف و یا رویدادهای بزرگ خرید، دعوت به خرید محصولات یا خدمات شما کنند. این اتفاقات باعث افزایش شانس فروش و ایجاد انگیزه در گروه هدف شما و یا همان مشتریان‌تان می‌شود.

لازم به ذکر است تمام فنون بازاریابی و استراتژی ها بر پایه یک هدف است و آن ارتقاء محصولات و خدمات به مشتریان می باشد. و این بزرگترین و مهمترین هدف هر کسب و کار استراتژی بازاریابی می باشد.