بازاریابی B2B چیست و چه مزایایی دارد؟

27 آبان 1399 250 بازدید
بازاریابی B2B چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی B2B چیست و چه مزایایی دارد؟

در این مقاله به طور خلاصه تعریفی از بازاریابی B2B و مزایای آن را برای شما شرح می دهیم تا بیشتر با این مبحث آشنا شوید.

بازاریابی B2B چیست؟

این نوع بازاریابی از همان روزهای اولیه زندگی بشر، زمانی که انسان های نخستین برای تامین نیازهای روزمرشان کالا های مورد نیازشان را مبادله می کردند، بوجود آمده است. Business to Business Marketing مدلی از بازاریابی های پرسود در دنیای تجارت می باشد که شامل فروش محصول یا خدمات یک شرکت به یک شرکت دیگر است. معمولا انتخاب محصول برای مصرف کنندگان با توجه به قیمت، وضعیت و دیگر محرک های احساسی می باشد ولی تجارت B2B تنها در مورد قیمت، سود و پتانسیل سود تصمیم می گیرد.

در حال حاظر یک موضوع داغ در جهان و بازاریابی B2B یافتن راه های جدید برای ترویج روابط از طریق رسانه های اجتماعی است چرا که شبکه های اجتماعی راه جدیدی را برای مکالمات و ارتباط بین کسب و کارها ایجاد کرده اند. زیرا با وجود شبکه های اجتماعی و سایت های آنلاین، می توان مشتری جدید و خریداران بیشتری را جذب کرد.

هم چنین با افزودن تجارت الکترونیکی به استراتژی فروش، این امکان را به شما می دهد که یک تجربه همه جانبه کانال واقعی را برای خریداران خود ارائه دهید. مشتریان می توانند از طریق چندین کانال فروش خرید کنند هم چنین یافتن محصولات، مقایسه قیمت ها و ارسال سفارشات به صورت آنلاین آسان تر خواهد بود و تحویل سریع و دقیق انجام خواهد شد. فروشندگان B2B که می خواهند در آینده رقابت کنند باید بر روی تجربه مشتری تمرکز کنند. تجارت الکترونیکی به شما امکان می دهد تجربه ای قابل مقایسه با آمازون ارائه دهید.

مزایای بازاریابی B2B

1- حجم فروش و مبادلات در بازاریابی B2B بسیار بیشتر از تجارت های دیگر است البته این در صورتی امکان پذیر است که بازار هدف را پیدا کنید و قراردادهای تجاری خوبی را انعقاد کنید.این نوع بازاریابی در کسب و کار اینترنتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بطور مثال شرکت های نرم افزاری برای فروش بیشتر محصولات خود، به صورت آنلاین نمایندگی خود را به دیگر کسب و کارها اعطا کرده اند.

2- مزیت دیگر بازاریابی B2Bاین است که اگر شما یک سرویس یا محصول با کیفتی را ارائه دهید این شانس را دارید که یک همکاری بلند مدت با دیگر تجارت ها داشته باشید و هم چنین سفارشات ثابتی ازطریق این شرکت ها در طول روز یا هفته خواهید داشت و از مزایای آن بهره خواهید برد.

3- با فعالیت در بازاریابی B2B می توانید نام تجاری خود را گسترش دهید و از این طریق برند محصولتان به گوش همه مشتریان آشنا به نظر برسد. (افزایش اعتبار برند)

4- همانطور که می دانید رایج ترین دلیل شکست در تجارت هدر دادن زمان است. با توجه به این که در بازاریابی B2B مشتریان شما اغلب شرکت های تجار ی بزرگ هستند و هم چنین صف سفارشات ثابت دارید پس در نتیجه زمان زیادی برای تکمیل سفارشات و ارسال آن برای سفارش دهندگان صرف نمی کنید و به طور قابل توجهی در زمان صرفه جویی می کنید.

بازاریابی b2b

 

5- با استفاده از این نوع بازاریابی می توان به کاهش هزینه ها در امر پیاده سازی آن اشاره کرد چرا که بخش زیادی از فعالیت های شما از قبل برنامه ریزی شده و به طور خودکار انجام می شود هم چنین به دلیل حجم بالای سفارشات هزینه مواد اولیه بسیار کمتر از حالت های عادی می باشد.

6- در بازاریابی B2B می توان با فروش محصولات خود به شرکت های بزرگ تجاری و نیز ارتباط با تجار بزرگ، با طرز فکر این افراد آشنایی پیدا کرده و پنجره ای رو به دنیایی جدید از یک بازار پر تلاطم و پر مخاطب برای خود باز کنید.

7- تعامل با شرکت های بزرگ تجاری باعث می شود که از طریق شرایط کاری آنان متوجه شرایط کنونی وضعیت بازار شوید و به شما کمک می کند که در پیش بینی های خود آینده بهتری داشته باشید و بی گدار به آب نزنید.

8- با داشتن هوش تجاری مناسب می توانید محصولاتی را در شرکت خود ارائه دهید که رقبای کمتری داشته باشند و هم چنین نیاز بازار باشند.

سخن آخر

بوسیله بازاریابی B2B می توان فروش را افزایش داد.اما این نوع بازاریابی به دلیل حساسیت و ریسک بالایی دارد باید دقت بالایی در استفاده از آن داشته باشید تا شرکت شما دچار ضرر نشود. توصیه ما به شما این است که از یک متخصص بازاریابی B2B کمک بگیرید.