برندینگ در مقابل بسته بندی

28 تیر 1399 193 بازدید
برندینگ در مقابل بسته بندی

برندینگ در مقابل بسته بندی

معنای واقعی کلمه محصول ، یک کالا ، یا خدماتی است که یک شرکت برای فروش در ان قرار میدهد. یک شرکت هنگام تهیه محصول هزینه های قابل توجهی متحمل میشود و سپس محصولات را با قیمت بیشتر از قیمت تمام شده در بازار میفروشند تا سود کسب کند. بدیهی است که این ویژگی ها و ویژگی های یک محصول است که به جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود کمک میکند . با این حال ؛ در زمان های فعلی ، برند و بسته بندی نقش مهمی را ایفا میکنند بسته بندی جزئی از تبلیغات مشاغل است.این دو مفهوم بازاریابی را مورد بررسی قرار میدهیم.

تعاریف و توضیحات

برند

برندینگ یک استراتژی بازاریابی است که برای تهیه نام ، تصویر یا آرم مشخص یک محصول برای جلب توجه مشتریان مورد استفاده قرار میگیرد. هدف ان ارائه هویت منحصر به فرد به یک محصول است به گونه ای که با محصولات سایر شرکتها متفاوت باشد. همچنین درصدد ایجاد اعتماد و وفاداری در بین مشتریان برای محصول است. علاوه بر ایجاد تصور از محصول در ذهن مصرف کنندگان ،باعث میشود انتظاراتی نیز نسبت به برند ایجاد شود.شرکت ها از برندسازی به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده میکنند تا مشتریان از محصول آگاهی داشته باشند. روند برندسازی پیوسته است و بازاریاب از ان استفاده میکند تا با تعیین نیازهای متغیر خود و ایجاد کالاهایی که این شرایط را برآورده کنند ، ارتباط بلند مدت با مشتریان ایجاد کند. یک محصول به دلیل برندسازی و به راحتی قابل شناسایی است. یک شکل فعال از برند زمانی اتفاق می افتد که بازاریاب بتواند ارزش برند را برای مشتریان توسعه دهد ، یعنی انها باید بتوانند مشتریان را متقاعد کنند که محصول انها با سایر محصولات موجود در بازار تفاوت قابل توجهی دارد. فردی که دارای آگاهی از برند است ، فقط برندی را انتخاب میکند که به ان ایمان کامل داشته باشد . به فکر امتحان کردن سایر مارکها نیست. مولفه های مختلفی از برند سازی وجود دارد ، به عنوان مثال ، انتخاب یک نام ، لوگو، تصویر، رنگ و سبک برای محصول تا ان را از محصولات مشابه ایجاد شده توسط رقبای خود متمایز کند. برندینگ به عنوان وسیله ای برای ادعای مالکیت و ارائه برندمنحصر به فرد برای محصول به کار میرود تا ان را از مارک های رقبای خود متمایز کند.

بسته بندی

در فرآیند بسته بندی ، این شرکت یک بسته جذاب ، روکش ، بسته بندی یا ظرفی را ایجاد میکند که برای محصور کردن محصول جهت توزیع و فروش به مشتریان استفاده میشود. هدف از بسته بندی مناسب نه تنها تولید یک بسته جذاب برای محصول بلکه همچنین ایمن نگهداشتن محصول در شرایط اصلی ان است. بسته بندی یکی از مهمترین عناصر بازاریابی است زیرا اولین چیزی است که مشتریان در مورد محصول می بینند. از این رو در تبلیغ محصول در نقطه خرید کمک میکند. بسته بندی اطلاعاتی در مورد برند ارائه میدهد و به نمایش واضح یک برند کمک میکند.

بنابراین

اهداف اصلی بسته بندی عبارتند از :

-شناسایی برند

-خدمت به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی در مورد محصول از جمله اطلاعات توصیفی و همچنین اقناعی

-توزیع محصول ضمن اطمینان از آسیب ندیدن ان

-خدمت به عنوان ابزاری برای تبلیغ محصول در نقطه خرید بسته بندی شامل فعالیت های مختلفی است که مربوط به طراحی ، بررسی و ایجاد بسته بندی ، ظروف ، بسته و غیره برای محصور کردن یک محصول است.

تفاوت بین برند و بسته بندی

 برخی از تفاوت های عمده بین برند و بسته بندی در زیر بحث شده است :

1)معنی  

برند سازی استراتژی مورد استفاده برای ایجاد یک تصویر منحصر به فرد از یک محصول /خدمات در نظر مشتریان است تا بتواند انها را به سمت محصول جلب کند و اعتماد به نفس خود را ایجاد کند. علاوه بر این ، در تلاش است تا محصول را از محصولات / خدمات مشابه ارائه شده  توسط رقبا در بازار متمایز کند. از طرف دیگر بسته بندی به فرآیندی اطلاق میشود که از طریق ان ظرف ، بسته ، بسته بندی یا روکش برای محصور کردن یک محصول طراحی ، ارزیابی و تولید میشود.

2)هدف

برندینگ به دنبال ارائه هویت منحصر به فرد برای یک محصول و تفاوت ان با سایر محصولات موجود در بازار است. از طرف دیگر هدف از بسته بندی ، ترویج محصول و مصون ماندن از هر نوع آسیب است. بسته بندی تضمین میکند که مصرف کنندگان محصول را در شرایط اصلی خود دریافت کنند.

3)عناصر

عناصر مختلف برند 4)مزایا عبارتند از : نام ؛ لوگو؛ رنگ ؛ علامت و غیره . در حالی که بسته بندی شامل رنگ ، آرم ؛ فونت ؛ توصیحات و غیره است. برندسازی در ایجاد اعتماد و ارتباطات طولانی مدت برای مشتریان کمک میکند. این امر در حفظ مشتری و افزایش وفاداری در بین مشتریان نقش دارد. از طرف دیگر بسته بندی به جلب توجه مشتریان کمک میکند. برندینگ در مقابل بسته بندی :

بسته بندی 

برند

معنی

فرایند طراحی ، ارزیابی و ایجاد بسته ، بسته بندی ، ظرف و غیره برای بسته بندی محصول

ایجاد یک محصول/خدمات منحصر به فرد ، که متفاوت از رقبا برای جذب مشتری و ایجاد اعتماد است.

هدف

هدف ان ترویج محصول و مصون ماندن از هر نوع آسیب است تا در شکل اصلی خود به دست مشتری برسد. هدف ان این است که محصولات منحصر به فرد و متمایز از سایر محصولات رقیب در بازار باشد.

عناصر

این شامل رنگ ، فونت، آرم، توضیحات و غیره است.

این شامل نام، رنگ ، آرم ، علامت و غیره است.

مزایای

در جلب توجه مشتریان و جلب توجه انها به سمت محصول کمک میکند.

این کمک میکند تا اعتماد و ارتباطات طولانی مدت با مشتریان برقرار شود. به دنبال حفظ مشتریان موجود با افزایش وفاداری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری :

برند سازی و بسته بندی برای شرکتها بسیار مهم است زیرا روند خرید را تسهیل میکند. برند سازی به شرکتها ایجاد اعتماد در میان مشتریان خود کمک میکند و منجر به ایجاد انجمن های بلند مدت میشود. برندینگ برای ایجاد یک محصول منحصر به فرد و متمایز از سایر محصولات موجود در بازار استفاده میشود. همین موضوع برای اهداف بلند مدت شرکتها مفید خواهد بود. بسته بندی نیز بسیار مهم است زیرا به جذب مشتری و اجبار انها برای خرید محصول کمک میکند. این کمک میکند تا با ارائه اطلاعات در مورد مارک ، توجه مشتریان را جلب کنید. از این رو ، بازاریابان درصورت تمایل به حفظ وفاداری به برند و ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان ، باید روی این دو جنبه تمرکز کنند.