برند چیست و چگونه برندسازی کنیم

18 فروردین 1398 435 بازدید
برند چیست و چگونه برندسازی کنیم

برند چیست و چگونه برندسازی کنیم

هر کسب و کار برای ارائه خدمات خود زبانی دارد.(کارت ویزیت میتواندبه عنوان نقش زبان افراد تلقی شود.) زبانی گویا برای گفتگو با مشتریانی که به خدمات این کسب وکار نیاز دارند ولی هر زبان دارای نشانه است و هر کسب و کار برای معارفه خود علاوه بر معارفه زبانی و تبلیغات نیاز به نمادی بصری دارد که ذهن بصری مشتری را درگیر نماید. در بازار تبلیغات به این زبان بصری برند یا نمانام و یا نماد تجاری گفته می شود.

برند همان نشان یا زبان بصری هر کسب و کار است که چه در کسب و کار های کوچک چه کسب و کار های بزرگ، دارای اهمیت بالایی است البته لازم به ذکر است که داشتن یک برند به تنهایی یک استراتژی بازاریابی محسوب نمی شود.

نمانام یا نماد تجاری یا همان برند دارای تعاریفی از سوی سازمان ها و یا افراد زیادی دارد که بخوبی شما را با مفهوم برند آشنا می سازد بطور مثال:

انجمن بازاریابی آمریکا درباره تعریف برند چنین می گوید: "یک نام، طرح، اصطلاح، نماد یا هر مشخصه‌ای که محصول و خدمات یک کسب و کار را از محصول و خدمات کسب و کار دیگر متمایز می کند. "نام بازرگانی" اصطلاح حقوقی برند است. یک برند می تواند معرفی کننده یک کالا، مجموعه‌ای از کالاها یا تمام کالاهای یک فروشنده باشد. اگر از برند برای یک شرکت استفاده شود، اصطلاح آن "نام تجاری" است. برند هویتِ شناخته‌ی شده‌ی یک کسب و کار برای عرضه محصولات و خدمات است. علاوه بر آن، ماهیت چیزی است که شرکت از نظر خدمات و نگرانی‌های احساسی و نامحسوس مصرف کننده، به دنبال آن است. برندینگ وقتی حاصل می شود که یک فرد یا شرکت با پیام‌های توصیفی و اثرگذار چیزی را معرفی کند که فرد یا شرکت مظهر آن هستند. برای مثال، آیا برند مقرون به‌صرفه‌ای دارید؟ آیا ارائه دهنده خدمات و محصولات متنوع است؟ از نظر زیست محیطی قابل اطمینان است؟ هر پیام با هدف برانگیختن احساسات مخاطب بیان می شود و مجموعه‌ای از اصول اعتقادی فرد یا شرکت را در اختیار او می گذارد. "دونا آنتونوچی" نماد برند، همانند چیزی است که یک تصویر ذهنی از هویت برند را بر جا می گذارد. "لِئو بِرنِت"

در ادامه باید اشاره شود که ممکن است برند یک نام یک نماد یا ترکیبی طراحی شده از نام برند باشدکه نماد آن اغلب هماهنگ با موضوع کسب و کار بوده و در نگاه اول معرف نوع کسب و کار می شود. این نماد را اغلب لوگو یا علامت تجاری می گویند که منحصر به فرد بوده و اختصاصا به همان کسب و کار مربوط می گردد. لوگو یا برند را در صورت ثبت نمودن اگر فردی از آن استفاده نماید یا تکرار نماید متخلف بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

 چگونه برندسازی کنیم

برای تبدیل شدن به برند یا برند سازی درضمن درضمن داشتن محصولی قابل توجه و با کیفیت باید برنامه مدونی را ارائه دهید تا تبدیل به یک نام آشنا و محبوب در بین مشتریان و همچنین عموم جامعه گردید و البته باید در نظر داشت که برند های مطرح دنیا همچون اپل، ورساچه، بیژن، لامبورگینی و ... مدتهای طولانی زمان گذرانده اند تا در اذهان مخاطبان تصویری ناب و بدیع ایجاد نمایند که برای رسیدن به هدف و موفقیت زمان سرمایه گرانبهایی است که باید از آن هزینه شود.

برای یک برندسازی موفق قبل از هر چیز باید جامعه هدف خود و مخاطبان خود را شناسایی و برنامه خود را طبق نیاز های جامعه هدف چیدمان و اولویت گذاری کنید. برای این منظور کافی است یک شعار متقاعد کننده طراحی وپس از آن تصویر برندی مناسب و تبلیغات شغلی هوشمندانه و هدفمند از خود ارائه دهید. خدمات و تبلیغات بی طرفانه بهترین روش برای تصویر سازی مناسب است.

اولین کار در برندسازی تولید محتوای غنی و مفید و ملموس است که باعث جذب هر چه بیشتر مخاطب می شودو باعث افزایش طرفداران برند میشود و شاید بتوان گفت تولید محتوای تخصصی و بی طرفانه که مورد استقبال کاربران قرار بگیرد مهمترین عامل برای موفقیت یک برند است.

لازم به ذکر است که پس از موفقیت یک برند کیفیت خدمات و تولیدات باید بیشتر تاکید نمود تا بتوان جایگاه برند را حفظ نمود وبقول شیخ اجل سعدی"صورت زیبای ظاهر هیچ نیست، ای برادر سیرت زیبا بیار" بنابراین باید این مطلب را اشاره نمود که هر برند علاوه بر محسنات ظاهری و اختصاصی که در میان هم صنفان و همکاران خود دارند باید از کیفیت داخلی نیز منحصر فرد و البته با کیفیت باشد.

حال این سوال پیش می آید که یک برند باید چگونه باشدو الزامات موفقیت آن چیست؟ متخصصان دانشگاه هاروارد بر اساس پاسخ خوانندگان وبسایت هاروارد بیزینس ریویو و اولویت بندی مخاطبان به موارد زیر اشاره نموده است

یک برند باید:

قادر به اقناع مخاطب باشد اصالت داشته باشد پایدار باشد شناخته شده و مقبول باشد و حال باید در صدد بر می آییم که چگونه این ویژگی ها را برای برند خود ایجاد کنیم که پاسخ آنرا نیز در مقالات هاروارد می توان یافت.

 

نوع دیدگاه خود را نسبت به شغل خود تغییر دهید:

خود را نه به عنوان یک کارمند، بلکه به عنوان یک دارایی در نظر بگیرید. عنوان شغلی را برای خود زیاد مطرح ندانید و از خود بپرسید که "چه کارهای ارزش‌آفرینی انجام می‌دهم" و چه چیزهایی مایه مباهات و افتخارتان است؟"

 

عوامل وفاداری خود را  ارزیابی کنید:

ابتدا به خود وفادار باشید و بعد به تیم‌ و یا شغل، مشتریان و سازمان خود وفادار بمانید. وفاداری به خود، مقدمه وفاداری و تعهد به مسیر شغلی است و جایگاه فرد را در مختصات برند ارتقا می‌دهد.

 

با خود صادق باشید:

صداقت، سرمایه اصلی حرفه‌ای‌ها است. بنابراین درباره‌ی خود و ویژگی‌هایتان صداقت به خرج دهید، اگر خود را صادقانه بشناسید،  می‌توانید برندی قدرتمند و پرجاذبه برای خود بسازید.

 

از بزرگان در حرفه خود بیاموزید:

چشم و گوش خود را برای یادگرفتن مداوم باز نگه دارید، چرا که یادگیری توانایی مواجه شدن با شرایط مختلف را ارتقا می‌دهد. معلمان بسیاری در محیط اطراف ما وجود دارند. تجربه یکی از بهترین و در عین حال سخت‌گیرترین معلمان است. همکاران، مشتریان، رقبا، دوستان، خانواده، برندهای سازمانی و حتی کتابها و مقالات نیز می‌توانند معلم‌ ما در برندسازی باشند. پس باید از هر فرصتی برای یادگیری بهره‌گیری کنید. حتی به قول کوروش بزرگ، از نابخردان هم می‌توان چیزهایی آموخت. یادگیری به ما کمک می‌کند تا وجوه تمایز خود از رقبایمان را بشناسید. اخیراً چه اقداماتی را صورت داده‌ایم که سروگردن از بقیه بالاتر باشید؟ از نظر همکاران و یا مشتریان‌تان، مهم‌ترین نقطه قوت شما و یا حتی ضعف‌تان چیست؟

 

زیاد آفتابی شوید و دیده شوید:

مهم‌ترین وظیفه تبلیغات، شناساندن است. بنابراین باید به عنوان یک برند شخصی، کاری ‌کنید. که به قول معروف در چشم بیایید. این کار می‌تواند از طریق ایجاد شبکه ارتباطات و گسترش حلقه همراهان، بر عهده گرفتن پروژه‌های چشمگیر، نمایش مهارتها و توانمندیها در قالب ارائه سمینار، انتشار مطالب و محتوای آموزنده در حوزه تخصصی خود، داوطلب‌شدن در کمیته‌های مختلف و یا پنل‌های علمی و هم‌اندیشی‌ها  انجام گیرد. این روشها از جمله مراحل انجام بازاریابی برای خود هستند.

 

ثبات قدم و پشتکار داشته باشید:

شما از طریق پیام برندتان به دیگران اطمینان می‌دهید که می‌توانند به شما اعتماد کنند. یک محتوای بی‌کیفیت و سطحی، سست‌کننده است و حیات برند را به خطر می‌اندازد. بنابراین باید از یکپارچکی و تناسب پیام برند خود، با ویژگی‌ها و مهارتهایمان اطمینان حاصل کنید. یک پیام نامنظم و شلخته، تمام تلاش شما را نقش  برآب می‌کند. بنابراین تمام آنچه انجام می‌دهید و یا تصمیم به انجام ندادن آن می‌گیرید، در شکل‌گیری برند شخصی‌مان اثرگذار است. از شیوه‌ی صحبت پشت‌ تلفن گرفته، تا نوع رفتار در جلسات و یا نحوه نگارش شما در ایجاد برند شخصی‌تان مؤثر هستند.

 

حواستان به نحوه انجام کار باشد:

نباید فراموش کنید که نحوه‌ی انجام کارها اغلب به اندازه‌ی خود کارها اهمیت دارد. آیا مختصر و مفید صحبت می‌کنید؟ آیا بر نگاه خود مدیریت دارید و می‌توانید توجه دیگران را به خود جلب کنید؟ آیا هوش تدبیری بالایی دارید؟

 

شبکه بازاریابی خود را ایجاد و آن را مدیریت کنید:

بازاریابی نه فرایندی مقطعی بلکه روندی مادام‌العمر و مستمر است. دوستان، همکاران، مشتریان و مراجعین شما می‌توانند یک ابزار بازاریابی برای برندتان باشند. آنچه درباره‌ی شما گفته می‌شود، نشانگر ارزش برند شما است.

 

سبک اقناع و اثر گذاری را بیاموزید:

هوشمندانه از توانمندیهای شخصی، و نیز جایگاه و نقش خود و شبکه ارتباطا‌ت‌ تان در جهت اثرگذاری بر دیگران استفاده کنید، در غیر اینصورت به عنوان فردی قابل‌اعتماد و ارزشمند در ذهن دیگران نخواهید بود. برندهای شخصی معتبر، از قدرت نفوذ برخوردار بوده و کلامشان برش دارد.

 

از بازخوردها استقبال نمایید:

ارزیابی و رصد مداوم ارزش برند، وظیفه‌ای حیاتی است. این‌کار را می‌توان به کمک روش‌های علمی و مدون نظیر روش بازخورد 360 درجه و یا به شکل غیر‌رسمی و طرح سؤال از افراد و همراهان صادق خود انجام داد. بنابراین نظرات سازنده در خصوص عملکرد خود را جویا شوید. به‌علاوه یک راه کمتر متداول هم وجود دارد، و آن مراجعه به مراکز معتبر استعدادشناسی و نیز انجام مصاحبه‌های شغلی است. البته این به معنای تغییر شغل نیست، بلکه مصاحبه‌های شغلی می‌توانند جایگاه و ارزش بازار یک برند شخصی را مشخص کنند.

 

ارزیابی و کنترل مستمر هدف و انرژی های انگیزشی خود:

عواملی را که موجب انگیزش‌تان می‌شود بررسی کنید هم‌چنین این عوامل را مورد بازبینی و کنترل دوره‌ای قرار دهید. تعریف شخصی‌ شما از موفقیت چیست؟ نیازهای کنونی شما برای ارتقای ارزش خود در بازار کدام است؟ و... بنابراین با ذهنیتی استراتژیک، چشم‌انداز و اهداف خود را روی کاغذ بیاورید و  تاکتیک‌های اصلی برای دستیابی به این اهداف را ترسیم و به شکل مستمر و  به فراخور شرایط موجود بازبینی کنید. نظر شما در خصوص برندهای شخصی چیست؟ آیا برندهای شخصی می‌توانند به موفقیت شخصی و حرفه‌ای افراد کمک کنند؟