تبلیغات رایگان و راههای سوددهی در این نوع تبلیغات

24 فروردین 1398 1,234 بازدید
تبلیغات رایگان و راههای سوددهی در این نوع تبلیغات

تبلیغات رایگان و راه های سوددهی در این نوع تبلیغات

تبلیغات رایگان یا Free advertising شکلی غیر مستقیم برای یک ترفیع می باشد که از راه رسانه های منتخب به مرحله فروش می رسد. تحت هر شرایطی بازاریاب در جای مناسب و مجرای قابل قبول اقدام به تبلیغات رایگان می نماید تا در این امر ترفیع با هزینه کم، بیشترین سود را به ارمغان بیاورد. تبلیغات از دیرباز در انواع و اقسام کسب و کار، و در هر دوره ای  به سبک خاص خود رواج داشته است. عموما تبلیغات مشاغل روشی است برای بالا بردن سود دهی کسب و کار در مرحله اول، و البته در برخی موارد نیز برای بالا بردن سطح زندگی افراد جامعه سودمند خواهد بود.

تبلیغات را می توان به دو بخش رایگان و غیر رایـگان دسته بندی نمود. که در این مبحث ما به مطالبی جهت تبلیغات رایگان مناسب برای مشاغل مختلف خواهیم پرداخت.

انواع تبلیغات رایگان

سبکی از تبلیغات رایگان از طریق مشتری مداری و گفتگوی افراد با یکدیگر صورت می پذیرد که بازخورد آن شاید به چند ده نفر بیشتر نرسد. اما گونه دیگر تبلیغات رایگان از طریق اینترنـت است. اگر می خواهید با حداقل هزینه از روش های تبلیغاتی رایگان بهره ببرید که به چند طریق مختلف صورت می پذیرد به موارد زیر توجه فرمایید:

ارسال ایمیل انبوه، درج آگهی رایگان، درج آگهی لینکـدار رایگان، ثبت سایت در وب دایرکتوری ها، رسانه های اجتماعی و تولید فیلم های آموزشی فعالیت در انجمن های تخصصی 

مطالب مرتبط: تبلیغات کلیکی چیست؟

ارسال ایمیل انبوه

ایمیل مارکتینک یکی از روش های تبلیغات رایگان است که دربازاریابی بسیار مرسوم و محبوب می باشد. شما با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانید اطلاعات مربوط به محصول خود را با جزییات در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهید. اما متاسفانه در ایمیل مارکتینگ سیستم به گونه ای است که بانک پشتیبانی کننده برای قراردادن لینک وبلاگ یا سایت شما درایمیل هزینه ای جزیی دریافت می کنند و در غیر اینصورت فقط به معرفی  محصول شما بسنده خواهند نمود. ناگفته نماند هر گونه تبلیغات رایگان یک آزمون و خطا محسوب می شود.

قرار دادن آگهی رایگان در وب سایت ها

وب سایت های تبلیغاتی بهترین مکـان برای تبلیغات هدفمند به حساب می آید اما اغلب این سایت ها رایگان نیستند. اما وبسایت های تبلیغاتی رایگانی وجود دارند که برای تبلیغات رایگان کسب کار محلی، بسیار مناسب می باشند. شرط دیدن شدن در این سایت ها این است که ابتدا سایت های فعال و پر بازدید در زمینه تبلیغات رایگان را بیابید و آن را از نظر تعداد کاربر، بازدید و مهمتر از آن مقدار بازده هر آگهی را مورد بررسی قرار دهید.در اینجا باید اضافه شود که در هر تبلیغ و آگهی مخصوصا تبلیغات رایگان جنبه های بصری آگهی  و البته متن پر محتوای تاثیر گذار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

آگهی های لینک دار در وبسایت ها

همانطور که در بالا گفته شد سایت های تبلیغات رایگان مشاغل بهترین راه برای تبلیغات کم هزینه با سود متوسط یا بالاست اما متاسفانه این سایت ها هنگام درج آگهی امکان هرگونه لینک شدن را از شما در سایت و یا صفحه مجازی شما می گیرند. بنابراین یکی از مواردی که باید هنگام انتخاب سایت برای تبلیغات رایگان به آن توجه نمایید این مسئله خواهد بود.

اقدام به تبلیغ در وب دایرکتوری ها

وب دایرکتوری ها راهی دیگر برای تبلیغات رایگان هستند که با استفاده از آن می توانید تبلیغات رایگان پرسودی برای کسب و کار خود داشته باشید.

شبکه های اجتماعی

شبکه یا رسانه های اجتماعی به فعالیت های تحت وب گفته می شود. تبلیغات رایگان امروزه بسیار در دسترس بوده و شما به راحتی و با کمترین هزینه ها پربازدید ترین تبلیغات را خواهید داشت. بسته به انتخاب محل بارگزاری تبلیغات و نحوه تبلیغات، شما بازده بسیار زیادی در این زمینه خواهید داشت. از محبوبترین شبکه های اجتماعی جهت استفاده برای تبلیغات رایگان می توان اینستاگرام، تلگرام و فیسبوک نام برد که نه تنها برای کسب و کارهای کوچک بلکه بستری مناسب جهت تبلیغات برای انواع کسب و کار می باشد. این روش تبلیغات بدلیل در دسترس بودن همیشگی و البته گاهی بدلیل تعداد زیاد یک تبلیغ از طریق حس بصری در حافظه افراد تثبیت شده و چون اغلب خرید ها ناگهانی اتفاق میافتد افراد با تکیه بر اطلاعات طبقه بندی شده در حافظه شان به سمت خرید هایی با برند و اسم آشنا خواهند رفت.

فعالیت در انجمن های تخصصی در اینترنت

یکی از انواع روش های تبلیغات رایگـان می باشد که با فعالیت در انجمن های تولید محتوا و نمایش آن در مقالات و مباحـث گوگل و همچنین معرفی شما به عنوان متخصص کار خود خواهد بود که این امر باعث اعتماد بیشتر افراد و در نتیجه شهرت و رونق کسب و کار شما خواهد شد. همانطور که در مباحث قبل بطور اختصار توضیح داده شد برای یک تبلیغات رایگان برای مشاغل مختلف رسانه انتخابی مورد نظر اهمیت بالایی دارد. یک برنامه رسانه ای ضعیف موجب عدم موفقیت کل یک کمپین تبلیغاتی صحیح می شود. به منظور موفقیت در کمپین های تبلیغاتی، رسانه تبلیغاتی مناسب قطعا عنصری حیاتی محسوب می شود.

تبلیغات رایگان

برای هر تبلیغات دریچه های مختلفی وجود دارد:

تبلیغات رسانه صوتی تصویری محیطی چاپی به رسانه های گروهی مستقیم، غیر مستقیم و اینترنتی تقسیم بندی می شوند. که اغلب این موارد از حیطه تبلیغات رایگان مشاغل، خارج می باشد. یک مدیر تبلیغات باید بتواند با صرف حداقل بودجه بیشترین بازده را بنا بر اهداف کسب و کار در رسانه های اثر بخش مخصوصا در تبلیغات رایگان ایجاد نماید.

رسانه های اثر بخش را بر اساس این ویژگی ها می توان شناخت:

- رسانه اثربخش، مناسب ترین و مستقیم ترین رسانه ای است که ویژگی های محصول یا خدمت را به مصرف کننده و مخاطب اصلی آن محصول یا خدمت می رساند.

هر رسانه ای که بتواند پیام را به طور مناسب، موثر و اثربخش به مخاطبان برساند و باعث افزایش فروش محصول یا خدمت بنگاه اقتصادی و یا افزایش ارزش سهام شود رسانه اثربخش خوانده می شود.

رسانه اثربخش، رسانه ای است که بیشترین نقش را در انتقال پیام مؤثر به مخاطب داشته باشد.رسانه ای که نقش بیشتری در تأمین هدف و رسالت تبلیغاتی داشته باشد برای تبلیغات اثربخش تر است.

هر رسانه ای که مخاطبان هدف را به عکس العمل های سود آورانه یعنی انجام عمل خرید محصول یا خدمت ترغیب کند، رسانه اثربخش نامیده می شود.

رسانه اثربخش، رسانه ای است که بتواند پیام فروش و بازاریابی را به گونه ای در مخاطبان درونی کند که آنان را به عکس العمل مورد انتظار وادار سازد.

برای تبلیغات کسب و کار مواردی را باید در نظر گرفت این موارد مقدار تاثیر گذاری تبلیغات را بالا خواهد برد که عبارتند از:

- تبلیغ به صورت مداوم تکرار شود.

- تبلیغات اگر در رسانه صوتی و تصویری منتشر می‌شود زمان پخش آن از 30 ثانیه کمتر نباشد.

- با زبانی بیان و خلاقانه نوشته شود که عموم مردم متوجه شوند و با تبلیغات ارتباط برقرار کنند.

- قبل از انتشار، گروه هدف مشخص و تبلیغ‌ گران ویژگی های کامل آن ها را در نظر بگیرند.

- قبل از انتشار تبلیغات، اوضاع بازار، میزان احتمالی استقبال، وضع فروش جنس و میزان استقبال از کالای مورد ارزیابی قرار گیرد.

- در تبلیغات رایگان مشاغل مختلف، میتوان از یک رسانه که در رسانه های دیگر نیست تبلیغات نمود. بطور مثال اگر در تلگرام شما تبلیغاتی را عرضه نموده اید و مبلغی را پرداخت نموده اید براحتی می توانید لینک تبادلی برای سایت تبلیغاتی یا اینستا گرام و ... ارائه دهید. این نوع از تبلیغات می تواند بازدید کننده های بسیاری را به سمت کسب و کار شما بکشانـد و یا حتی گزینه تکرار تبلیغ را برای کار بر بصورت یک تبلیغات رایگان به همراه داشته باشد.

با تمام این تفاسیر باید این مطلب را خاطر نشان شد که در تبلیغ و حتی تبلیغات رایگان زمان مناسب بسیار مهم می باشد. بطور مثال یک فروشگاه لباس مجلسی در اوایل سال تحصیلی اگر تبلیغات رایگانی را در جامعه تبلیغاتی ارئه دهد بازخورد مناسبی را از سوی کاربران دریافت نخواهد داشت. یا اول صبح قطعا به دیدن تبلیغاتی در مورد یک لباس فروشی بازدید زیادی نخواهد داشت. زمانبندی برای هر کسب و کار و محصول در هر شبکه تبلیغات رایگان متفاوت می باشد.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله با انواع روش های تبلیغات رایگان آشنا شدیم؛ امیدواریم که دانستن این موارد توانسته باشد به شما در زمینه تبلیغات کسب و کارتان کمک کند.