تبلیغات محتوایی چیست؟

03 تیر 1398 187 بازدید
تبلیغات محتوایی چیست؟

تبلیغات محتوایی چیست؟

تبلیغات محتوایی، همواره یکی از مهمترین نوع تبلیغات بوده است. یکی از روشهای تبلیغات مشاغل ، تبلیغات محتوایی است. 

تبلیغات محتوا به معنی قرار دادن محتوا در مقابل دیدگان مخاطبان و جلب توجه آنهاست. این نوع تبلیغات بهترین نوع تبلیغات برای جایگزین نمودن تبلیغات نمایشی است(مانند بنرهای چاپی) بدون هدف و مکمل مناسب برای تبلیغات متنی مانند تبلیغات گوگلی می باشند.تبلیغات محتوایی باید تبلیغات هدفمند باشد. 

تعریف تبلیغات محتوایی

صنعت بازاریابی و تبلیغات برای ابداع و معرفی اصطلاحات جدیددر هر شبی که به صبح می رسد بسیار بدنام است. برخی از واژه ها همچون بازاریابی محتوایی بسیار مطرح و شناخته شده می شوند و برخی دیگر عمری بسیار کوتاه دارند. تا جایی که اگر نامی ازآن آورده شود شما گمان می کنید که نامی عبارتی تخصصی در حوزه بازاریابی است.

در این مقاله مابه دنبال یافتن مفهومی برای یک واژه جدید در صنعت بازاریابی هستیم به نام content advertising یا تبلیغات محتوایی.  تبلیغات محتوایی مفهوم جدید دنیای دیجیتال مارکتینگ نیز می باشد.

دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک صنعت آنلاین با سرعت زیادی در حال رشد است؛ بسیار سریع، ابزار ها، اپلیکیشن ها و تکنولوژی هایی که چندین سال قبل هیچگونه طرفدار و مخاطبی نداشت امروزه به مهمترین بخش زندگی مردم تبدیل شده‌اند، از این رو بازاریابان فعال در هر حوزه تجاری به دنبال راه‌های متنوعی برای دسترسی به مخاطبان یا مشتریان خود هستند. متاسفانه یا خوشبختانه، رشد سریع یجیتال مارکتینگ باعث بوجود آمدن اصطلاحاتی شده است که هر گروه تجاری باید از آن آگاهی لازم را بدست آورد؛ به زبان ساده، به روز بودن! بعضی از این اصطلاحات در دیجیتال مارکتینگ گمراه کننده هستند و باید از سایر مفهوم‌های مشابه تمییز داده شوند در این میان شاید به عبارت "تبلیغات محتوایی" برخورد کرده باشید. تعداد جستجو‌های مرتبط با این عبارت بسیار زیاد بوده است و موضوع مهمی برای هر گروه تجاری است. همه چیز‌هایی که باید درباره تبلیغات محتوایی بدانید اینجاست

تعریف دقیقتبلیغات محتوایی کمی دشوار است چرا که بسیاری از افراد عبارت تبلیغات محتوایی را با بازایابی محتوایی اشتباه می گیرند. جتی گاهی برخی این نوع تبلیغات را با تبلیغات پنهان اشتباه می‌گیرند. یا اینکه این اصطلاح جدید است،ایده اصلی درپس پرده آن ساده می باشد: تبلیغات محتوایی به مراحل تولید محتوا با هدف بهبود محتوا از طریق کانال‌های پولی گفته می‌شود. این کانال‌ها می‌تواند شامل کمپین‌های PPC، شبکه‌های اجتماعی، موقعیت‌های اسپانسر شده یا هر نوع فرصت برای تبلیغ پولی باشد."

در این مفهوم هر نوع فرمت از محتوا می تواند بخشی از کمپین تبلیغات محتوایی رت تشکیل دهد. برای مثال می‌توانید یک گزارش از یک مشکل متداول در حوزه تجاری خود تهیه کنید و با استفاده از تبیلغات شبکه‌های اجتماعی این گزارش را ارتقا دهید. تا زمانی که محتوا تولید می‌شود و از طریق شبکه‌های پولی گسترش پیدا می‌کند، شما از تبلیغات محتوایی استفاده می‌کنید.

 

مزیت بازار یابی محتوایی نسبته به تبلیغات محتوایی

مزیت ها زیادی برای بازاریابی محتوایی وجود دارد ولی برای دانستن این مزیت ها آن را با تبلیغات محتوایی مقایسه می کنیم

بازاریابی محتوایی مبنای اصلی بازاریابی ربایشی است. در بازاریابی ربایشی گروه های تجاری با ارائه و به اشتراک گذاشتن مطالب مفید کاربردی ارزشمند در قالب خبر یا گزارش، ویدئو،پادکست و ... به مخاطبان یا مشتریانی که به دنبال کسب اطلاعاتی در زمینه ای خاص هستند را به سمت خود جذب می کنند. ساختار اصلی یازاریابی محتوایی پیوستگی و هدفمندی دارد. از طرف دیگر تبلیغات محتوایی به صورت هدفمند از هم گسیخته هستند و به گونه ایطراحی شده اند که توجه بیننده را برباید و آنها را برای انجام یک عکس العمل خاص وسوسه کند.

یکی ازویژگی هایی که در هر دو زمینه تبلیغات محتوایی و بازاریابی  محتوایی مورد اهمیت است،تاکید نمودن و مهم بودن کیفیت است.

این که کهشما با تبلیغات محتوایی در حال کسترش محتوای  ارگانیک خود از طریق کانال های پولی هستید درست است، امام این بدان معنا نیست که محتوای بی کیفیت را به کاربران ارائه دهید.

کیفیت محتوا باید با پرداخت هزینه درحال گسترش محتوای تجاری هود هستیدس باید بیشترین بازده را بگیرید.

 

در قیاس بازاریابی محتوایی و تبلیغات محتوایی به این نکته اساسی بر می خوریم که تفاوت اصلی آنها می باشد. و آن مسئله وابستگی بازاریابی محتوایی به اصول سئو و رتبه ارگانیک گوگل پیش می آید. مخاطبان و مشتریان بوجود آمده از طریق بازاریابی محتوایی از طریق جستجو‌های گوگل روانه تجارت شما می‌شوند، بنابراین افت و خیز جستجو‌های ارگانیک بر کیفیت این نوع بازاریابی تاثیرگذار است. اما از طرف دیگر تبلیغات محتوایی با چالش‌های همراه با بازاریابی محتوایی رو به رو نیست، کاهش دسترسی ارگانیک به محتوای اصلی شما تاثیری بر قدرت تبلیغات محتوایی از طریق کانال‌های پولی را ندارد.

امروزه، باید بدانیم که حجم جستجو‌های ارگانیک در حال کاهش هستند و این مسئله در آینده برای تجارت‌هایی که بر پایه جستجو‌های ارگانیک یا به زبان بهتر بازاریابی محتوایی بنا شده‌اند، می‌تواند خطر آفرین باشد. از این رو به نظر می‌رسد که تبلیغات محتوایی قدم منطقی بعدی در جهت گسترش محتوا به عنوان یک سلاح مفید در بازاریابی است.

یکی از ابهامات موجود در زمینه دیجیتال مارکتینگ این است که آیا تبلیغات محتوایی همان تبلیغات همسان است؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر، این مقایسه کاملا نادرست است. تبلیغات همسان با ارائه گزارش همسان با ساختار پلتفورم ارائه دهنده آن موفقیت آمیز بوده است. در این نوع تبلیغات، بسیاری از کاربران به تفاوت موجود بین محتوای اصلی و محتوای تبلیغاتی پی نمی‌برند.

در تبلیغات محتوایی باید به گونه ای اقدام شود که تبلیغات نسبت به محتوای اصلی چشمگیرتر بوده و قابل تشخیص باشد. و اصل با کیفیت بودن تبلیغات محتوایی در این زمان و لحظه است که کمک میکند و مخاطب را به پیگیری و انجام عکس العمل وادار می نماید.

برای مثال شما به دنبال دانلود یک مقاله علمی هستید، واضح است که به روش ارائه آن توسط سایت میزبان اهمیت نمی‌دهید، تنها چیزی که دنبال آن هستید کیفیت خوب است. بنابراین شاید اصلا متوجه نشوید که بر روی یک تبلیغ کلیک کرده‌اید!