تبلیغات پنهان در رکود اقتصادی

22 خرداد 1398 248 بازدید
تبلیغات پنهان در رکود اقتصادی

تبلیغات پنهان در رکود اقتصادی

 

در زمان رکود اقتصادی هر جامعه اقدام به پایه ریزی ایده های تبلیغاتی و به کارگیری استراتژی های بازاریابی جدید برای خروج از این بحران می شود. در این میان تبلیغات نیز رنگ و بوی دیگری گرفته و هدف متفاوت تری را دنبال می کنند.

 

در زمان رکود اقتصادی بیش از هر زمان دیگری باید به فعالیت های تبلیغاتی توجه نمود و با ریزبینی تمام نیاز مشتری جامعه هدف را مکاشفه و اولویت بندی کرد. توجه به این مسئله تنها راهی است که مارا به هدف خود خواهد رساند.

 

شاید در زمان رکود بتوان از کلمه "ارزانی" به عنوان شاه کلید استفاده نمود که برای خریدار بیش از هر واژه دیگری شادی بخش است. و دیگر واژه مورد علاقه کلمه "تخفیف" است.

البته این واژه ها و مفاهیم به این معنا نیست که ما مستقیم از این واژه ها در اعلانات و تبلیغات استفاده کنیم  بلکه مهم این است که مفاهیم در تبلیغات شما گنجاده شود یا از روش تبلیغات پنهان استفاده گردد و این واژه ها در میان تبلیغات شما بصورت نامرئی و نامحسوس گنجانده شود به طوری که به مخاطب فهمانده شود که خرید از شما به نفع اوست.

در زمان رکود اقتصادی افراد جامعه دچار تلاطم های زیادی هستند. در این دوران کلمات امید بخش و ایجاد احساس نیاز به محصولات ما راهگشایی در بازار یابی  خواهد بود. توجه به مفاهیم امید بخش به همراه ایجاد احساس نیاز به محصولات شما راهگشا خواهد بود . شاید کاهش بودجه تبلیغ و بازاریابی در عصر رکود سر راست ترین کار برای کاهش هزینه ها باشد اما همیشه بهترین راه نیست.

تمرکز به روی ارزش های خانوادگی از دیگر مواردی است که در دوران رکود اهمیت می یابد و باید دقت کنید که به آن در تبلیغاتتان دقت کنید.

لازم به ذکر است که رکود اقتصادی نباید باعث شود که ما به عنوان مدیر یک کسب و کار دست روی دست بگذاریم  تا معجزه ایجاد شود همانطور که شرکت اپل با وجو کارآفرینی چون استیو جابز این دوران را،دوران طلایی پیشرفت خود نمود و آن را زمانی ویژه برای رشد و توسعه بر شمرده

یکی از مهمترین مشخصات یک یکار آفرین آن است که هیچگاه منتظر بهترین فرصت نیستند. آنها همین امروز را بهترین فرصت می‌دانند. بسیاری از افراد موفق جهان مانند تام واتسون، مدیر شرکت آی.بی.ام یا توماس ادیسون، رشد خود را در بدترین شرایط ممکن آغاز کردند. آنها رویایی داشتند که حاضر نبودند به هیچ قیمتی از آن دست بکشند و همین رویا به آنان در شرایط دشوار روحیه می‌داد.

اقتصاد جدید قوانین فروش را تغییر داده است. مشتریان اقتصاد جدید از تعداد بی‌شمار فروشگاه‌ها، محصولات، برندها و خدمات مختلف کلافه شده‌اند. شرایط اقتصادی سخت‌تر شده است و مشتریان روز به روز سخت‌گیرتر می‌شوند. آن‌ها محصولات معمولی، افراد نالایق و خدمات ضعیف را تحمل نمی‌کنند. باید اعتماد آن‌ها را جلب کنید، ارزش ارائه کنید و مطمئن شوید که پیشنهادات شما دقیقاً نیازهایشان را برآورده می‌کند.

 

رمز موفقیت در دوران رکود و کاهش در آمد فعالیت و تحرک است. متاسفانه بزرگترین اشتباهی که ما در بازار کسب و کار انجام  می دهیم توقف برنامه های تبلیغاتی است تحقیقات نشان می دهد کسانی که بیشتر دیده می شوند موفق تر هستن. این دسته از افراد ناخواسته از قانون تبلیغات پنهان استفاده می کنند.این افراد خواسته یا ناخواسته برای خود تبلیغ می کنند و دیده می شوند به طور حتم کسانی که دیده می شوند خریدار بیشتری دارند.

در شرایط بد اقتصادی ، تورم و رکود بازار دیده شدن اصل بر ادامه ی حیات یک فروشنده است. دیده شدن در این شرایط بهترین روش برای فروختن است. اگر شما هم جزو فروشندگانی هستید که می خواهید بفروشید باید تبلیغات کنید. روش تبلیغات بسته به کسب و کار شما متفاوت است.

 

برای دیده شدن از طریقه های زیادی میتوان استفاده نمود

 

تراکت و آگهی: به مشتریان خود پیامک و ایمیل بزنید و آنها را دعوت کنید تا از کالاهای حراجی و تخفیف دار شما دیدن کنند مشتریان در بدترین شرایط از خرید کالاهای تخفیف دار و حراج لذت می برند.

 

 

پیامک و ایمیل: به مشتریان خود پیامک و ایمیل بزنید و آنها را دعوت کنید تا از کالاهای حراجی و تخفیف دار شما دیدن کنند مشتریان در بدترین شرایط از خرید کالاهای تخفیف دار و حراج لذت می برند.

 

هدیه دادن به مشتری ها: به مشتریان خود هدیه دهید. مثلا بگویید اگر 3 مورد از کالاها یا به مبلغی معینی از شما خرید داشته باشند یک کالا به انتخاب خودشان با تخفیف ویژه به آنها هدیه می دهید

 

 

تبلیغات اینترنتی: فروشگاه ها و کسب و کارهایی که از تبلیغات اینترنتی استفاده می کنند و خدمات خرید آنلاین دارند به مراتب موفق تر از فروشگاه های دیگر هستند. کالاهای خود را بصورت اینترنتی با شرایط ویژه بفروشید. مثلاً تحویل در محل رایگان بزارید یا همراه کالای خریداری شده به مشتری اشانتیون بدهید.

 

ایجاد فروشگاه اینترنتی: کسب و کارهای امروز بدون داشتن فروشگاه اینترنتی حرفی برای گفتن نخواهند داشت. مشتری امروز می خواهد راحت خرید کند، تخفیف بگیرد و …. پس شما با دانستن خواسته ی مشتری در بدترین شرایط رکود هم می توانید بفروشید

 

برگزاری جشن و همایش: برای مشتریان ثابت خود جشن یا همایشی برگزار کنید از مشتریان خود تقدیر کنید در این بین می توانید بهترین کالاها را هم به مشتریان تان بفروشید.

 

استفاده مداوم از شبکه های مجازی: از وجود شبکه های مجازی برای تبلغات خود استفاده کنید بهترین مشتریها را می توانید در کانال ها و شبکه های مجازی پیدا کنید.

 

برانگیختن احساس مشتری با استفاده از انواع رسانه های موجود که بیشترین تعداد خرید ها  بر اساس تحقیقات روانشناسی به این سبک خریداری شده است.

 

در شرایط رکود هم می توان فروخت. می توان اقتصاد خوبی داشته باشیم. به شرط اینکه همه ی مشکلات و موانع کار را به شرایط اقتصادی کشور ربط ندهیم.

تدوین وبرنامه ریزی  و استفاده ازاستراتژی بازاریابی هوشمندانه میتواند بهترین راه حل  در این دوران باشد که با وجود نامحسوس بودن تبلیغات و تبلیغات پنهان در کسب و کار یک تبلیغات مهم را تدوین نماید و در این صورت با استقبال بی نظیر جامعه مخاطب رو برو خواهیم بود.