تبلیغات پنهان یا نامرئی چیست؟

26 فروردین 1398 581 بازدید
تبلیغات پنهان یا نامرئی چیست؟

تبلیغات پنهان یا نامرئی چیست؟

 تبلیغات پنهان نوعی از تبلیغات است که در آن شرکت ارائه دهنده محصول بصورت نامحسوس محصولات خود را ترویج میکند

بدین صورت که در تولید کننده ها برای تبلیغات مشاغل و محصولات خود، خارج از اصول تبلیغات سنتی و به سبکی مدرن، با بستن قرار داد با شرکت های رسانه ای اقدام به تبلیغات خود می نمایند.

در  این روش تبلیغات تولید کننده معمولا  هزینه ای را پرداخت می کند تا شرکت رسانه ای محصول خود را در فیلم یا یک برنامه تلویزیونی به نمایش درآورد

بطور مثال دربرنامه استعداد یابی آمریکا که یکی از پر مخاطب ترین برنامه های تلویزیونی است پپسی، تبلیغاتی برجسته از خود به نمایش گذاشته است. این نوع تبلیغات در فیلم ها نیز در جریان است. در تاریخ فیلم های هالیوود اگر بررسی انجام دهید خواهید دید که بخش گسترده ای از تبلیغات پنهان را در خود جای داده اند. در تبلیغات پنهان، سعی می شود یک کالا با حیثیت اصلی یک فیلم همراه شود. مثلا در فیلم "گزارش اقلیت" تام کروز یک موبایل نوکیا دارد که در صحنه هایی از فیلم مارک آن به خوبی دیده می شود.

در فیلم "من، روبوت" هم ویل اسمیت به دفعات و مکرر از کفش های کانورس  نام می برد وآنها را کفش های کلاسیک می نامد.در همین فیلم آرم آئودی و مرسدس بنز به خوبی دیده می شود. از میان فیلم های پر از تبلیغات پنهان، می توان به فیلم های جیمز باند بخصوص "کازینو رویال" اشاره کرد که از ساعت امگا تا افزار های بیامو، در آن خود نمایی می کنند.

تبلیغات پنهان یا نامحسوس یا درون فیلمی، نوعی از فرآیندهای تبلیغاتی هستند که در آن تبلیغات مربوط به برند تولید کننده در متن رسانه های مختلف مانند تلویزیون، سینما، بازی های رایانه ای، روزنامه ها و مجلات ، متن های گویندگان رادیو و دربرخی مواردشعرها و آهنگ ها هم از دسته مستثنی نیستند.

در شیوه تبلیغات پنهان سعی می شود از محرک های تبلیغاتی مخفی به نوعی غیر قابل شناسایی استفاده گردد و این عمل به این دلیل است که مطلوبیت کالا یا برند حفظ شده و عامل بزرگنمایی و ترفیع وجهه محصول گردد.

تبلیغات ناموحسوس و پنهان روشی مناسب برای تولید کنندگانی که طالب بازخورد و نتیجه فوری هستند نخواهد بود چون زمان پخش این تبلیغات شاید یکبار در ماه باشد یا فراتر از آن یکبار در سال، که این زمان برای فوری بودن بازخورد امکان پذیر نیست.

در بازاریابی پنهان ممکن است میلیونها نفر مخاطب تبلیغات شما باشند اما بدلیل طولانی بودن زمان بازخورد، تولیدکننده باید استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را بسنجد تا نوع تبلیغات را همگام با نوع استراتژی انتخاب نمایند.

 

تبلیغات پنهان در واقع دیده شدن برند شما خواهد بود در برنامه ای تلویزیونی که کاملا غیر مستقیم به برند شما اشاره خواهد داشت، به گونه ای که برای بیننده جا می افتد که این برند و محصول میتواند در خانه و در جریان معمولی زندگی شما حضور داشته باشد و البته در صورتی که موارد لازم در طراحی این تبلیغات رعایت شود و رضایت مخاطب را در برداشته باشد، تاثیر مثبتی در ذهن مخاطب خواهد گذاشت و در صورت موفق بودن فیلم یا برنامه تلویزیونی این تاثیر بیشتر هم خواهد شد. به همین دلیل مالکین برند های مطرح با آگاهی لازم از این نوع تبلیغات، هر روز تاکید بیشتری جهت استفاده از آن را  دارند.

 

دلیل پیدایش تبلیغات پنهان چیست؟

دلیل اصلی پیدایش تبلیغات پنهان را میتوان عدم انگیزش کافی مخاطب برای پیگیری تبلیغات مستقیم بیان کرد و این دلیل به حد کافی مستحکم است که باعث گردیده تا طراحان تبلیغاتی جهت جلوگیری و کاهش دلزدگی در مخاطبان تلاش نماید و از تولید کنندگان را از گرایش به تبلیغات کلامی به سمت تبلیغات بصری سوق دهند برای مثال استفاده یک هنر مند از سبک خاص پوشش با برند خاص، یا استفاده مکرر ازنوع کفشی خاص ، نمایش لوگوی موبایل یا لپ تاپ، نمایش نوشیدنی ها و غیه از کاربردهای این نوع تبلیغات است.

در تبلیغات پنهان زوایای پیچیده تری جهت تبلیغات نیز وجود دارد. اشاره متوالی به یک برند یا شرکت خاص در طی ساعات پخش خبر و یا ارائه گزارش­ های متوالی در ارتباط با آن را می­توان از نمونه­ های پیچیده در تبلیغات پنهان نام برد. حتی ازاین تبلیغات در نشست های سیاسی نیز استفاده میگردد بطور مثال کت و شلوار برندپاول اسمیت که تونی بلر، دردوران نخست وزیری از آن استفاده می نمود خود نوعی تبلیغات پنهان به حساب می‌آمد.

یا در عروسی شاهزاده انگلیس اغلب مهمانان، خود نمونه تبلیغاتی یک شرکت بودند که با رسانه ای شدن عکس های آنان تبلیغات پنهان  گسترده و جهانی برای شرکت ها دربر داشت.

در هر نوع تبلیغات معایب و مزایایی وجود دارد که با تحلیل و بررسی آن تولید کننده می تواند راحتتر و هوشمندانه تر برنامه خود را ارائه و بکار ببرد.

 

بر این اساس تبلیغات پنهان را مورد تحلیل قرار می دهیم تا از محاسن و معایب آن آگاهی بیابیم.

مزایای تبلیغات پنهان

 

در اختیار داشتن گروهی از بییندگان که قصد دیدن سریال یا فیلم مورد علاقه خود را دارند. در مقایسه با تبلیغات آشکار، هزینه بسیار کمتری دارند. در صورت موفقیت فیلم یا سریال، مخاطبین بیشتری برای تبلیغات پنهان فراهم فراهم می­شود. کالای مربوط به برند مورد نظر با فیلم تلفیق شده و به نوعی با سبک زندگی مخاطبین عجین می­شود. امکان فیلتر کردن تبلیغات پنهان وجود ندارد. در مقابل در تبلیغات آشکار و مستقیم تلویزیونی، این امکان برای مخاطبین وجود دارد که شبکه تلویزیون را عوض نمایند. با وجود زمان بسیار اندکی که می­توان در یک فیلم یا سریال تلویزیونی به تبلیغات پنهان اختصاص داد، این نوع تبلیغات اثرات آنی و تاثیرگذاری دارند. افزایش تمایل مخاطبین به خرید محصول مورد نظر از طریق ایجاد حس همزاد پنداری با قهرمان داستان. عدم نیاز به قطع جریان فیلم و عدم نارضایتی بینندگان تلویزیونی. صحه گذاشتن افراد نامدار بر محصول یا برند مورد نظر. میزان ماندگاری تبلیغات با ماندگاری فیلم پیوند می­خورد.

 

معایب تبلیغات پنهان

 

از لحاظ روان شناسی، ممکن است بییندگان احساس کنند که تحت محاصره تبلیغات قرار دارند. بسیاری از بینندگان ممکن است متوجه تبلیغ مندرج در فیلم نشوند. زمان بسیار اندکی به تبلیغات پنهان در هرفیلم اختصاص می یابد. موفقیت تبلیغ تاحدود زیادی به کارگردان و بازیگران فیلم وابسته است.

 

موارد استفاده تبلیغات پنهان

تبلیغات پنهان در برنامه های خبری:  این روش در تبلیغات پنهان روشی نوین به حساب می آید که با نام بردن از شرکت مربوطه در خلال خبر، یا بیان مشارکت شرکت تولید کننده در جشنواره خیرخواهانه و از این قبیل فعالیت ها علاوه بر ساخت وجهه مثبت از شرکت مربوطه به صورت نا محسوس اشتیاق و جلب توجه را در مخاطب ایجاد می‌کند. البته استفاده از برند در دکور برنامه نیز نوعی از این تبلیغات محسوب می‌گرد

تبلیغات پنهان در کتاب ها و بازی های رایانه ای:  استفاده از تبلیغات ناموحسوس تنها در رسانه های تصویری رادیو و تلویزیون و فیلم دسته بندی نمی‌گردد. این نوع تبلیغات را در کتابها، روزنامه ها، بازی های رایانه ای و موسیقی نیز به وضوح می توان یافت که تبلیغات پنهان در کتاب ها که اغلب مورد استقبال تعدا زیادی از برند های مشهور بالاخص سازندگان جواهرات می باشد بدین صورت که در متن کتاب یا رمان با ذکر نام برند و بیان زیبایی آن بشیوه ای کاملا زیرکانه برند خود را معرفی و برجسته سازی می کنند. و دربازی های رایانه ای که تبلیغات به وفور به چشم می خورد بطور مثال استفاده از تبلیغات محیطی در بزرگراه ها نمادی ازبرند های مطرح می باشد که خود به نحوی هوشمندانه تبلیغ نموده و با اینکه بازیکن این بازیها تمرکز روی آن ندارد اما کاملا در ذهن مخاطب نهادینه می‌گردد.

تبلیغات پنهان در اهنگ و موسیقی: شرکت های تولید آهنگ و موسیقی نیز از این قافله جا نمانده اند و برای دنیای تبلیغات فعالیت‌های درخور توجهی ارائه داده اند بدین گونه که از خوانندگان مطرح در ساخت برنامه های خود استفاده نموده و در آن تبلیغات پنهان خود را می‌گنجانند. یا در شعر های سروده شده ای که قالب آن تبلیغات‌نامحسوس از شرکت مورد نظر می باشد و هوشمندانه ترین قسمت این ماجراگنجاندن این تبلیغات در آهنگ ها شعرهای کودکانه است که باعث نهادینه شدن برند ازکودکی تا بزرگسالی در ذهن مخاطبان است که این خود ترفندی برای پایدار نمودن برند شرکت ها می‌باشد.

 

در مقالات آینده شما را با موارد استفاده از تبلیغات پنهان و روشهای تبلیغات پنهان آشنا خواهیم نمود

یا حق