تبلیغات کلیکی ( PPCیا CPC)چیست؟

20 فروردین 1398 432 بازدید
تبلیغات کلیکی ( PPCیا CPC)چیست؟

تبلیغات کلیکی ( PPCیا CPC)چیست؟

در دنیای تبلیغات آنلاین PPC مخفف Pay Per Click و CPC مخفف Cost Per Click می باشد، هر دوی این عبارات در عمل کاربرد و معانی یکسانی داشته و به تبلیغاتی گفته می شود که از تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات آن، هزینه دریافت میگردد. در حقیقت تبلیغات کلیکی شاخه ای از تبلیغات آنلاین یا تبلیغات اینترنتی است و در واقع یک روش کسب درآمد اینترنی است که کابران در آن با هر کلیک روی محتوای تبلیغاتی یا باز کردن لینک صفحه اینترنتی مختلف، مبلغی را دریافت می نماید.

بطور خلاصه باید گفت آن دسته از تبلیغاتی که به ازای هر کلیکی بر روی تبلیغ از بودجه تبلیغ کننده کم می‌شود را تبلیغات کلیکی می‌گویند

مقالات مرتبط: تبلیغات چیست؟ اصول تبلیغات

تاریخچه پیدایش تبلیغات کلیکی:

نحوه پیدایش این مدل از تبلیغات دراصل از سال 1996 آغاز گردیدکه خود به نوعی نوآوری و تحولی در صنعت تبلیغات محسوب میشد.

در اوایل پیدایش این نوع تبلیغ علاوه بر عدم استقبال دارای بازدهی و سود کمی بود، اما با بررسی دلیل آن و ایجاد خلاقیت بیشتر در این زمینه تبلیغات کلیکی به یکی ازسودمندترین نوع تبلیغات تبدیل گردید. به طوری که شرکت های بزرگ و دارای برند از آن بشدت استفاده نمودند.

برای راه اندازی یک تبلیغات کلیکی شما باید به سرویس های ارائه دهنده و موتورهای جستجو همچون گوگل (google adwords)  و سایت های تبلیغی همچون سایت کارت ویزیت مراجعه نمایید و با پرداخت مبلغی بنر تبلیغاتی و یا متن خود را در سایت پذیرنده آن را به نمایش بگذارد. در این زمان آگهی دهنده که شما خواهید بود باید بر اساس تعداد  کاربری که بر روی بنر یا متن کلیک نموده مبلغی را پرداخت خواهید نمود.

تبلیغ کنندگان پیشنهادات را بر روی کلمات کلیدی یا عباراتی که فکر می‌کنند مخاطبان در قسمت جستجو برای پیدا کردن یک محصول خاص آنها را تایپ می کنند، قرار می دهند. هنگامی که کاربر در یک متن جستجو کلمات کلیدی تبلیغ و یا کلمات مرتبط با آن را تایپ می کند و یا از سایتی بازدید می کند که محتوای آن با کلمات کلیدی تبلیغ در ارتباط است ممکن است تبلیغات PPC ظاهر شوند.

 در موتورهای جستجو مانند گوگل، این تبلیغات در سمت راست صفحه و یا جز رتبه های اول تا سوم رتبه بندی صفحه اول نتایج قرار می گیرد. در گوگل در ابتدای خطAD به رنگ سبز در کنار نام سایت ها نمایش داده می‌شود که مخفف Advertising یا همان تبلیغات می‌باشد.

در انواع دیگر وب سایت ها، تبلیغات PPC ممکن است در محلی که طراح سایت تعیین کرده است که بیشتر به نفع سایت و تبلیغ کننده خواهد بود قرار بگیرد.

نرخ تبلیغات کلیکی: 

این تبلیغات همچون دیگر تبلیغات از مدل نرخی خاص خود برخوردار است بدین صورت که وبسایت نمایش دهنده آگهی نرخ مشخص و تعیین شده ای را درازای هر کلیک مشخص نموده که بر اساس آن قیمت هزینه تبلیغات را محاسبه میکند. میزان قیمت گذاری بر اساس میزان اهمیت و درخواست کلید خواهد بود به اینصورت که میزان اهمیت کلید واژه قیمت هر کلیک را بالا خواهد برد. لازم به ذکر است از دیگر عوامل موثر در قیمتگذاری و بالا رفتن مبلغ تخصصی بودن وبسایت مورد نظر است.

 

مزیت تبلیغات کلیکی:

با توجه به توضیحات ارائه شده حتما این سوال در ذهن ایجاد میشود که مزیت این نوع تبلیغ چیست و چه الزامی به این نوع تبلیغ است؟

در پاسخ به این سوال باید بدانید که تبلیغات کلیکی یکی از با صرفه ترین نوع تبلیغات بوده که برای شفارش دهنده کاملا سودمند و به صرفه خواهد بود. چون این تبلیغات به گونه ای است که در صورت کلیک کردن مبلغ به سفارش دهنده تعلق می گیرد در غیر اینصورت هزینه ای برای او در برنخواهد داشت که علاوه بر کسب و کار های بزرگ تبلیغاتی سودمند برای صاحبان کسب و کار های کوچک به حساب خواهد آمد.

آژانس ها و موتورهای تبلیغاتی پنل های کامل و اطلاعات جامعی را به سفارش دهنده ارائه داده اند که بر اساس آنسفارش دهنده بصورت کاملا آگاه سفارش خود را ثبت و قبل از آن به شیوه ای صحیح آنالیز کند.

برخی از وبسایت های تبلیغ کننده مانند گوگل با دریافت مبلغی بیشتر از تبلیغ دهنده رتبه آنها را در موتورهای جستجو بالا می برند و این مسئله موجب می‌شود که هزینه‌های تبلیغ دهنده به‌شدت بالا برود. گاهی در مزایده، در جدال برای دادن پیشنهاد قیمتی بالاتر برای یک کلمه‌ی کلیدی خاص گرفتار می‌شوید و در نهایت بسیار بیشتر از آنچه نصیبتان خواهد شد، هزینه می‌کنید. وقتی مدیرعامل، بازاریاب یا هر فرد دیگری، به‌دلیل غرور و خودپسندی تصمیم می‌گیرد که به هر قیمتی جایگاه شماره یک را به‌دست بیاورد، این تصمیم او هزاران دلار خرج روی دست شرکت می‌گذارد. تورم قیمت پیشنهادها نیز به‌طور دائمی موجب افزایش قیمت هر کلیک برای عبارت‌هایی می‌شود که بیش از سایر عبارت‌ها جستجو می‌شوند.

دلیل این تورم، پیشنهادهای بالای برخی از تبلیغ دهندگان برای به‌دست آوردن جایگاه اول و همچنین عملکرد موتورهای جستجو است. گاهی موتورهای جستجو درمورد کیفیت بسیاری از واژه‌های کلیدی، محدودیت‌هایی را به تبلیغ دهندگان تحمیل می‌کنند و این محدودیت‌ها موجب افزایش قیمت هر کلیک می‌شود، حتی زمانی که هیچ شخص دیگری پیشنهاد قیمت نداده است.

جستجوی کلمات کلیدی تبلیغات این تبلیغ دهنده در رتبه های بالای جستجو قرار می گیرد که اصطلاحا به آن سئوسایت یا تبلیغات گفته می شود.

 

معایب استفاده از تبلیغات کلیدی:

در تبلیغات کلیکی، وجود کلیک های دزدی یا تقلبی همواره وجود داشته و نمی‌توان گفت که سیستم سخت افزاری و نرم افزاری یک آژانس تبلیغاتی می‌تواند تمامی این کلیک های تقلبی را تشخیص داده و هزینه همه آنها را به تبلیغ دهنده ها بازگرداند. هرچند که آژانس های تبلیغاتی به مرور زمان توانسته اند سیستم ضدتقلب بای وبسایت خود تهیه نموده و آنها را تقویت کرده اند و همچنین تجربه نیروهای موجود در این وب سایت ها در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است.

‌کلیک‌های تقلبی و جعلی بزرگترین مشکل تبلیغات کلیکی هستند که می‌تواند بودجه کمپین تبلیغاتی شما را خدشه دار و حتی بطور کامل از بین ببرد. همچنین برنامه نویسی سایت‌های آژانس‌های تبلیغاتی بر اساس سود این آژانش‌ها نوشته و طراحی شده‌اند. حتی ممکن است کلیک‌ها  توسط ربات‌ها انجام گیرند و این قطعا به ضرر سفارش دهنده خواهد بود. 

لازم به ذکر برای مقابله با این معضل راه های تشخیصی وجود دارد:

کنترل درصد نمایش تبلیغات به نسبت تعداد کلیک های انجام شده که به CTR و Click Through Rate معروفند که به معنی تعداد دفعات کلیک بر روی آگهی به تعداد دفعات نمایش آن گفته می شود. و روش دیگر تشخیص ربات های کلیک کننده می باشد.

چگونه تبلیغات کلیکی موفق داشته باشیم؟

برای داشتن تبلیغات موفق بایدبه پنج قانون اساسی دراین زمینه توجه داشته باشید

1. نرخ تبدیل را رهگیری کنید

اگر اقدام تبلیغاتی خود را می خواهید براساس میزان بودجه‌ی خود انجام دهید، باید نرخ تبدیل را اندازه‌گیری و رهگیری کنید. ولی «تبدیل» چیست؟ تبدیل یعنی یکی از بازدیدکنندگان وبسایت، اقدام موردنظر شما را انجام می‌دهد. در زیر نمونه‌هایی از تبدیل را مشاهده می‌کنید:

بازدیدکننده از شما خرید می‌کند.

بازدیدکننده فرم درخواست فروش را پرمی‌کند.

بازدیدکننده اوراق سفید یا white paper (راهنمای کمک به خوانندگان) را دانلود و ثبت‌نام می‌کند.

تبدیل همیشه به‌معنی فروش نیست، ولی باید چیزی ارزشمند برای شما باشد. اگر هیچ نتیجه‌ی قابل‌سنجش و مفیدی برای بازدیدهای انجام شده از سایت شما وجود ندارد، پول خود را برای تبلیغات کلیکی هدر ندهید، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد.

در اغلب موتور های جستجو قابلیت رهگیری در آمد و سنجش سود آن به تبلیغ دهندگان ارائه شده است

۲. مبلغی را که برای تبلیغات کلیکی هزینه می‌کنید، مدیریت کنید: بودجه‌ی معقولی را تعیین کنید

بریا به دست آوردن اینکه این مقدار بودجه چگونه خواهد بود وآیا سودی برای تبلیغ کننده داردیا خیر فرمول مفیدی وجود دارد که عبارت است از:

هزینه‌ی هر کلیک کمتر است از: نرخ تبدیل × کل کلیک‌ها × سود هر تبدیل

به بیان دیگر، مبلغی که برای هر کلیک هزینه می‌کنید، همیشه باید کمتر از مجموع سود به‌دست آمده برای هر کلیک باشد. البته این یک قانون قطعی و سریع نیست. درست است که گاهی سود مستقیم و اولیه‌ی ایجاد شده از کمپین تبلیغات کلیکی ناامیدکننده است، ولی این امکان نیز وجود دارد که مشتریان وفاداری به‌دست بیاوریم.

3. واژه‌های کلیدی مرتبط را پیدا کنید: استفاده از استراتژی واژه‌های کلیدی طولانی

از آنجا که اصطلاحات‌ کلی‌تر بسیار بیشتر جستجو می‌شوند، افراد بسیاری وسوسه می‌شوند که از آنها استفاده کنند ولی این کار زیان بسیار زیادی برای آنها دارد. از آنجا که همه برای اصطلاحات کلی پیشنهاد قیمت می‌دهند، قیمت هر کلیک بسیار بالا خواهد بود و احتمال تبدیل نیز (حتی اگر کسی روی آگهی شما کلیک کند)، پایین‌تر است.

۴. نوشتار خوب را نادیده نگیرید

تبلیغ دهنده در تبلیغات کلیکی خود باید چند عبارت توصیفی در مورد خدمت خود بنویسد که اینموضوع از اهمیت بالایی برخورداراست . برای نوشته نباید از کلمات ثقیل استفاده نمودباید نوشتار به گونه ای قابل هضم و قابل فهم برای مخاطب باشد. و این موضوع باید با قوانین چنل تبلیغاتی همخوانی داشته باشد.

۵. به‌دنبال افزایش کیفیت باشید

آیا آنچه در ابتدای مقاله گفتیم را به‌خاطر می‌آورید؟ گوگل و بینگ ویژگی خوبی دارند که امتیاز کیفیت نامیده می‌شود. آنها موارد زیر را بررسی می‌کنند:

آگهی واژه‌های کلیدی متن صفحه‌ی هدف لینک‌داده‌شده در آگهی (landing page) معیارهای کلیک معیارهای استفاده‌ی موجود در سایت و موارد دیگر امروزه تبلیغات کلیکی یکی از ابزارهای اصلی بازاریابی اینترنتی به‌شمارمی‌رود که کسب‌ و‌کارهای بسیار اندکی می‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند. ولی باید این ذهنیت و تصور را کنار گذاشت که هرچه تعداد کلیک بیشتر باشد بهتر است.باید برای ایجاد کمپین تبلیغاتی سودآور، به‌جای تعداد کلیک، بر نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه تمرکز گردد.