تفاوت بازاریابی و تبلیغات

07 تیر 1399 214 بازدید
تفاوت بازاریابی و تبلیغات

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

برخی از افراد گمان میکنند که بازاریابی همان تبلیغات است ، آیا شما هم این گونه فکر میکنید ؟

بازاریابی و تبلیغات(تبلیغات از بعد اقتصادی به دو دسته تبلیغات رایگان و تبلیغات غیر رایگان تقسیم میشود.) دو مفهومی هستند که به ظاهر هدف یکسانی دارند ،هر دو مفهوم به معنای آگاهی مشتریان از خدمات یا محصولات است. بقای یک تجارت اساسا به مشتریان ان بستگی دارد، بنابراین بخش حیاتی فعالیت های ان داشتن استراتژی های قدرتمند بازارایابی است که از طریق ان میتواند مشتریان جدیدی را جذب کرده و مشتریان موجود را حفظ کند. بازاریابی فرایندی است که از طریق ان محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند تحقیقات بازاریابی و تبلیغات در بازار تبلیغ میشوند .غالبا بسیاری از افراد این مفهوم را مشابه تبلیغات میدانند. با این حال ، واقعیت این است که بازاریابی یک زمینه است ، در حالی که تبلیغات تنها بخشی از ان است. تبلیغات روشی است که برای برقراری ارتباط با افراد استفاده میشود. با هدف ارائه اطلاعات به افراد در مورد محصول / خدمات ، نیازهای تولید وعملی کردن اقدامات که از طریق ان افرادی که هزینه تبلیغات را پرداخت میکنند میتوانند سود ببرند.

10تکنیک برتر بازاریابی 

تعاریف و توضیحات

بازاریابی

بازاریابی در واقع فعالیت تجاری بلند مدت است ، که شامل تمام راه های ارتباط یک تجارت با مشتریان است. این از تحقیقات بازار شروع میشود وهمه راه را برای رضایت مشتری گسترش میدهد.(تحقیقات بازار :منظور مطالعه بازار هدف است.) این یک فعالیت بسیار مهم برای تجارت است که نه تنها به ارتقاء محصول مربوط میشود، بلکه در درک شرایط بازار ، شناخت نیازهای مشتریان ، تولید محصولات با توجه به آن نیازها؛ انتخاب مناسب ترین ابزار رسانه ای برای تبلیغ ان محصول متمرکز است. استفاده از کانالهای مختلف برای تبلیغ ان ، تعیین قیمت ان ، توسعه روابط عمومی ، توزیع محصول و همچنین ارائه پس از فروش خدمات برای دستیابی به رضایت مشتری. به طور خلاصه ، بازاریابی به این معناست که شما در توضیح ارزش محصول یا خدمات خود چقدر موثر هستید تا مشتریان را مجبور به خرید نهایی کنید. مولفه های مختلف بازاریابی باید به طور مستقل کار کند، اما باید در کنار یکدیگر کار کنند تا به هدف بیشتر توسعه یک کمپین بازاریابی یکپارچه که پیام مشترکی را ارائه میدهد ، برسند. روند کامل بازاریابی مدت زمان زیادی طول میکشد، از جمله ساعتها تحقیق تا اطمینان حاصل شود که برنامه بازاریابی روی کل موثر است. بازاریابی در واقع فعالیت تجاری بلند مدت است ، که شامل تمام راه های ارتباط یک تجارت با مشتریان است. این از تحقیقات بازار شروع میشود وهمه راه را برای رضایت مشتری گسترش میدهد.(تحقیقات بازار :منظور مطالعه بازار هدف است.) این یک فعالیت بسیار مهم برای تجارت است که نه تنها به ارتقاء محصول مربوط میشود، بلکه در درک شرایط بازار ، شناخت نیازهای مشتریان ، تولید محصولات با توجه به آن نیازها؛ انتخاب مناسب ترین ابزار رسانه ای برای تبلیغ ان محصول متمرکز است. استفاده از کانالهای مختلف برای تبلیغ ان ، تعیین قیمت ان ، توسعه روابط عمومی ، توزیع محصول و همچنین ارائه پس از فروش خدمات برای دستیابی به رضایت مشتری. به طور خلاصه ، بازاریابی به این معناست که شما در توضیح ارزش محصول یا خدمات خود چقدر موثر هستید تا مشتریان را مجبور به خرید نهایی کنید. مولفه های مختلف بازاریابی باید به طور مستقل کار کند، اما باید در کنار یکدیگر کار کنند تا به هدف بیشتر توسعه یک کمپین بازاریابی یکپارچه که پیام مشترکی را ارائه میدهد ، برسند. روند کامل بازاریابی مدت زمان زیادی طول میکشد، از جمله ساعتها تحقیق تا اطمینان حاصل شود که برنامه بازاریابی روی کل موثر است.

تبلیغات

تبلیغات بخشی از فرآیند بازاریابی است ، بخشی که مستقیما به تبلیغ مستقیم تجارت ، محصول یا خدمات به بازار هدف می انجامد. هدف ان تحت تاثیر قرار دادن هرچه بیشتر مردم برای خرید/استفاده از محصول یا خدمات است. تبلیغات وسیله ای است برای ارسال یک پیام واحد به حداکثر تعداد ممکن افراد در یک بازه زمانی محدود. این تکنیکی است که شرکتها برای جلب توجه مشتریان خود به کار میبرند. کانالهای مختلفی وجود دارد که برای تبلیغات استفاده میشود ، مانند تلوزیون، رادیو، وب سایت، مجلات، رسانه های اجتماعی ، روزنامه ها، آگهی ها و غیره. غیر از تبلیغ محصول یا خدمات ، تبلیغات نیز برای ارائه اطلاعات مربوط به افراد انجام میشود. نظرات یا اعلامیه های عمومی این امر باعث میشود مردم نسبت به محصولات مختلف ارائه شده توسط این شرکت آگاهی یابند. در اکثر برنامه های بازاریابی بیشترین هزینه از طریق تبلیغات انجام میشود زیرا این یک فعالیت پولی است که برای ارتباط پیام شرکت با استفاده از رسانه های مختلف انجام میشود.تبلیغات از نظر ماهیت اطلاعاتی و اقناعی است و هدف ان تاثیر گذاری بر قصد و رفتار خرید و همچنین الگوهای تفکر در بازار هدف است.

تفاوت بین بازاریابی و تبلیغات:

1)معنی

 2) موارد مرتبط

بازاریابی مربوط به قیمت ، ارتقاء، مردم ، مکان و فرآیند است،در حالی که تبلیغات فقط مربوط به تبلیغات است.

3)هدف

بازاریابی با هدف فروش بیشتر انجام میشود، در حالی که هدف از تبلیغات جذب مشتری است.

4)تمرکز کنید.

بازاریابی با هدف توسعه بازار برای کالای جدید یا موجود و توسعه تصویر برند . از طرف دیگر ، تبلیغات قصد دارد توجه بازار هدف را به خود جلب کند.

5)مدت

بازاریابی ماهیت طولانی مدت دارد و کلیه فعالیتها از تحقیقات بازار گرفته تا رضایت مشتری را در بر میگیرد، در حالی که تبلیغات کوتاه مدت است.

بازاریابی در مقابل تبلیغات : اگر به صورت خلاصه بخواهیم این تفاوت ها را عنوان کنیم:

 

تبلیغات

بازاریابی

معنی

تبلیغات جزء یک واحد بازاریابی است که شامل ارتقاء یک محصول و معرفی ان به مشتری است.  

بازاریابی یک فرآیند کلی است که توسط یک شرکت برای درک بازار و ارائه کالاها و خدمات برای رفع ان نیازها انجام شده است.

در رابطه با

ترویج

قیمت،تبلیغات،مردم، مکان

هدف

مشتریان را جذب کند.

فروش بیشتری را ایجاد میکند.

تمرکز بر

جلب توجه بازار هدف

ایجاد بازار برای محصول جدید یا موجود

مدت

کوتاه مدت

بلند مدت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری :

بازاریابی و تبلیغات دو اصطلاح بسیار مهم از دیدگاه تجارت هستند ، بنابراین درک تفاوت بین این دو بسیار مهم است. در این مقاله توضیح داده شده است که تفاوت اصلی این دو در این است که بازاریابی یک فرایند کامل است ، در حالی که تبلیغات تنها بخشی از ان است. بازاریابی شامل فعالیتهای مختلفی است که توسط یک شرکت برای ارتباط با مشتری انجام میشود. تبلیغات فرایندی واقعی است که برای شناخت محصول یا خدمات برای مشتریان انجام میشود. میتوان گفت که تبلیغات نوعی بازاریابی است اما بازاریابی تبلیغات نیست. از این رو ، با در نظر گفتن تفاوت های ارائه شده در بالا ، میتوان نتیجه گرفت که هدف از بازاریابی ،جلب مشتری است ، در حالی که تبلیغات با هدف جذب انها صورت میگیرد.