تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی

14 تیر 1399 196 بازدید
تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی

تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی دو استراتژی است که توسط شرکت ها برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود استفاده میشود. مولفه های مختلفی  برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که یکی از انها بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

تعاریف و معانی

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به عنوان استفاده از روشهای مختلف دیجیتال برای ایجاد آگاهی و بازاریابی یک محصول یا خدمات تعریف میشود.(6 روش دیجیتال مارکتینگ) این به استفاده از یک ترکیب اختصاصی از اجزای دیجیتال مارکتینگ برای دستیابی به اهداف زیر اشاره دارد :

-ایجاد آگاهی و ایجاد رابطه با بازار هدف

-افزایش فروش و سود

-ارتقاء محصول یا خدمات انها

دیجیتال مارکتینگ شامل مولفه های زیر است :

بازاریابی اینترنتی: متشکل از کلیه مبارزات انجام شده از طریق اینترنت. این شامل

-سایت اینترنتی

-بازاریابی ایمیلی

-بازاریابی موبایل

-بازاریابی

ازطریق شبکه های اجتماعی بازاریابی غیر اینترنتی :

*رادیو

*تلوزیون

*پیامک

*بیلبوردهای دیجیتال

لازم به ذکر است که برای دستیابی به اهداف خود ، همه کانالهای دیجیتال مارکتینگ نباید توسط شرکت ها اتخاذ شوند. در عوض ترکیبی از اجزای دیجیتالی تولید میشود که با نام تجاری ، بازار هدف و بودجه انها سازگار است . بازاریابی ایده آل یک شرکت توسط مشاغلی که در ان مشارکت دارند تعیین میشود زیرا هر صنعت و بازار پاسخ متفاوتی به روشهای بازاریابی مختلف نشان میدهد. به همین دلیل شرکتها باید استراتژی های مختلفی را آزمایش کنند تا مواردی را که بهترین نتیجه را برای شرکت خود به دست می اورند، تعیین کنند.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی جدیدترین افزودنی در حوزه دیجیتال مارکتینگ محسوب میشود.ساختار شبکه های اجتماعی به گونه ای است که افراد برای تبادل اطلاعات با یکدیگر از طریق پیامها، داستانها ، تصاویر ، فیلمها و غیره استفاده می کنند. بازاریابی شبکه های اجتماعی از کانالهای مختلف شبکه های اجتماعی برای تبلیغ یک محصول ، خدمات یا مارک در بازار و برای ایجاد روابط قوی استفاده میکنند.کانالهای مختلف شبکه های اجتماعی که مورد استفاده گسترده افراد و شرکت ها قرار میگیرد عبارتند از : فیس بوک ، توییتر،اینستاگرام،پینترست، یوتویوب،تامبلر،بازاریابی شبکه های اجتماعی از ابزارهای مختلف در این سیستم عامل ها برای دستیابی به اهداف بازاریابی استفاده میکند.

استفاده از شبکه های اجتماعی برای تبلیغ محصول مزایای مختلفی دارد از جمله :

1)برای سئو بسیار سودمند است زیرا سیگنالهای اجتماعی به طور فزاینده ای به منظور رتبه توسط گوگل استفاده میشوند.

2)اگر کسی بخواهد در نزدیکی مشتریان باشد و از آخرین تحولات بازاریابی آگاه باشد ، این اخرین روش است که نمیتوان از ان صرف نظر کرد.

3) این روشی است که توسط شرکتها برای تعامل با مشتریان و تعیین نیازها و خواسته های انها استفاده میشود. شبکه های اجتماعی به مشتریان این امکان را میدهد که دوست دارند و دوست ندارند در مورد هر محصول یا خدمات با روشهای مختلف رای گیری بر روی سیستم عامل های مختلف مطرح شوند. علاوه بر این ؛ انها همچنین میتوانند اظهار نظر کنند و هر مطلبی راجع به شرکت به اشتراک بگذارند. سپس شرکت میتواند این آمار را تجزیه و تحلیل کرده و تصویری از محبوبیت محصولات خود را به دست آورد و تاحدی که میتواند در محصولات و خدمات خود پیشرفت هایی ایجاد کند.

تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی

1)معنی

دیجیتال مارکتینگ به عنوان استفاده از سیستم عامل های دیجیتال مختلف برای آگاهی مصرف کنندگان از یک محصول، خدمات یا مارک تعریف میشود. بازاریابی شبکه های اجتماعی جزئی از دیجیتال مارکتینگ است و از طریق  سیستم عاملهای شبکه های اجتماعی و با هدف ارتقاء محصول یا خدمات و تقویت تعامل مشتری انجام میشود.

2)مخاطبی که میتوان به ان رسید .

دیجیتال مارکتینگ بیشتر از سیستم عاملهای متکی بر اینترنت گسترش میابد زیرا میتواند از طریق منایع آفلاین (مانند تلوزیون ، رادیو، اس ام اس ) نیز انجام شود. بنابراین ، دسترسی بسیار گسترده تری دارد. از طرف دیگر ، بازاریابی شبکه های اجتماعی در سایت های شبکه های اجتماعی (فیس بوک ، توییتر ، پینترست و غیره ) انجام میشود که به اینترنت محدود است.

3)تمرکز کنید.

تمرکز دیجیتال مارکتینگ بر روی بنرها ( در تلوزیون ، اینترنت یا بیلبوردهای تبلیغاتی )است که برای ایجاد تصویر در ذهن مصرف کنندگان استفاده میشود. از طرف دیگر ، در بازاریابی شبکه های اجتماعی ، تمرکز بیشتر روی استراتژی محتوا است. شرکتها محتوا تولید میکنند و از سیستم عامل های مختلف شبکه های اجتماعی برای تبلیغ ان استفاده میکنند.

4)هدف

 دیجیتال مارکتینگ با استفاده از کانالهای مختلف دستیابی به مشتریان  تمرکز میکند. از طرف دیگر ، بازاریابی شبکه های اجتماعی بر رویارویی فعالانه با مشتریان خود در شبکه های اجتماعی تمرکز دارد.

5)سرعت 

سرعتی که با ان میتوان پیام را از طریق شبکه های اجتماعی منتشر کرد در مقایسه با بازاریابی دیجبتال بسیار سریعتر است. شرکت ها میتوانند آخرین اخبار ، به روز رسانی ها یا اطلاعات مربوط به محصول خود را در حسابهای شبکه های اجتماعی خود ارسال کنند که فورا میتواند توسط طرفداران انها در سراسر جهان مشاهده شود. در مورد دیجیتال مارکتینگ اینگونه نیست.

6)زمان پاسخگویی

نتیجه گیری  دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی هر دو استراتژِی بسیار مهم برای شرکت ها هستند. نوع استراتژی که باید توسط شرکتها اتحاذ شود بستگی به مارک ، محصول ، یا خدمات مورد نظر برای ارتقا دارد. شرکتها برای تعیین پیام خود برای مخاطب هدف باید کانال موثرترین کار را تعیین کنند.