دیجیتال مارکتینگ چیست؟

11 شهریور 1398 321 بازدید
دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نیل پتل (Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف هندی به این سوال این گونه پاسخ میدهد: "دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌-ای از بازاریابی محصولات و خدمات می‌گویند که از طریق دستگاه‌ های الکترونیکی انجام می‌شود". اولین بازاریابی دیجیتال دنیا مربوط می شود به اختراع رادیو در سال 1986 توسط فردی به نام آقای گولیلمو مارکونی. اولین تبلیغی که در رادیو صورت گرفت مربوط به یک اجرای پخش زنده اپرا ساختمان متروپولیتن شهر نیویورک بود که بلافاصله بعد از پخش آن از رادیو مردم شروع به خرید بلیط های آن اجرا کردند و این روز تبدیل شد به روز تولد دیجیتال مارکتینگ.

تعریف هایی که برای دیجیتال مارکتنیگ یا بازاریابی دیجیتال در ویکی پدیا و یا سایت های دیگر بیان شده است بسیار پیچیده و غیر قابل فهم می باشد. اما نگران نباشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم کاملا ساده آن را برای شما توضیح دهیم.

دیجیتال مارکتینگ به مجموعه ای از فعالیت‌های تبلیغاتی گفته می شود که با استفاده از اینترنت و دیگر ابزارهای دیجیتال انجام می گیرد. اما این یک تعریف به ظاهر ساده از دنیای بی نهایت گسترده دیجیتال مارکتینگ می باشد. در ابتدا باید بدانیم بازاریابی دیجیتال چه تفاوتی با دیگر تبلیغات مشاغل دارد.

امروزه در دنیایی کاملا الکترونیکی و دیجیتال محاصره شده‌ایم. روزانه هزاران نفر را مشاهده می کنیم که  از کنار ما عبور می کنند در حالی که مشغول گفتگو با تلفن همراه خود هستند یا در حال تایپ پیامک و غیره. در آینده ای نه چندان دور در جهان خواهیم دید تعداد افرادی که از گوشی استفاده می کنند هزاران برابر از این تعدادی خواهد بود که ما به چشم دیده ایم. با این توضیح ساده و کاملا روشن می شود که نتیجه گرفت که با وجود آمار بالای استفاده از گوشی، بهترین مکان برای تبلیغات، ابزارهای دیجیتال و فضای مجازی خواهد بود.

Digital Marketing

اکنون شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چگونه میتوان یک بیزینس دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ راه اندازی نمود؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید به طور گسترده دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم. در حقیقت بازاریابی دیجیتال یعنی ما بتوانیم برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کار خود از ابزار های موجود در اینترنت و دنیای دیجیتال کاملا بهره بگیریم. در تجارت الکتریک یا دیجیتال مارکتینگ، هر رسانه ای که در دنیای دیجیتال فعالیت دارد می تواند به ما کمک کند تا با توجه به اصول تبلیغات و با بهره گیری از استراتژی بازاریابی مناسب، کسب و کار تبلیغاتی مناسبی را در جهت ارتقای فعالیت های خود داشته باشیم. به طور مثال با بهره گیری از فضاهای دیجیتال و با ارتقای سایت خودمان میتوانیم از طریق موتور جستجوگری همچون گوگل یا بینگ مشتریان قابل توجهی را پیدا کنیم.

فضاهای مجازی، شبکه های اشتراک فیلم و وبلاگ ها از ابزار های مناسب در دیجیتال مارکتینگ هستند که برخی از آن ها به صورت رایگان و برخی با در بر داشتن هزینه برای ما تبلیغات مناسبی خواهند داشت. برخی از افراد که کمی از دنیای دیجیتال فاصله دارند و برخی دچار سرسختی نسبت به فضای مجازی و دیجیتال مارکتینگ هستند، به اشتباه گمان می کنند که دیجیتال مارکتینگ فقط مختص کسب و کار های آنلاین است و کسب و کار های سنتی را در بر نمی گیرد. در پاسخ به این تفکر اشتباه باید بیان شود که خیلی از کسب و کار های سنتی وجود دارند که برای مخاطبان و مشتریان خود از طریق تبلیغات دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ اقدام به تبلیغات می‌نمایند.

دیجیتال مارکتینگ بطور هوشمندانه‌ای و از طرق مختلف همچون وب سایت، ایمیل، فضاهای مجازی و غیره به تحلیل و بررسی کاربران خود می پردازد تا بتواند بهترین خدمات را به آنان ارائه دهند و در نتیجه این کار باعث ارتقای کسب و کار شما خواهد شد. هدف اصلی هر کسب و کار در دیجیتال مارکتینگ قطعا فروش خواهد بود حال آنکه با استفاده از فضاهای مجازی و تبلیغات دیجیتال شهرت برای کسب و کار شما بوجود خواهد.

در مقالات بعدی با انواع ابزارات دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهیم شد.