سوشیال مدیا چیست؟

23 شهریور 1399 338 بازدید
سوشیال مدیا چیست؟

سوشیال مدیا چیست؟

سوشیال مدیا اصطلاحی کلی برای وب سایت ها و شبکه های اجتماعی می باشد و به گونه طراحی شده اند که به افراد این امکان را می دهند، مطالب را سریع، کارآمد و در زمان واقعی به اشتراک بگذارند. به زبان ساده تر سوشیال مدیا همان رسانه های اجتماعی می باشند که باعث می شوند ترافیک و توجه مخاطبان به برند و کسب و کار شما جلب شوند و باعث تبلیغات رایگان شغل شما شود. بسیاری از افراد از رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط و تعامل با دوستان و خانواده استفاده می کنند. بسیاری از مشاغل نیز از این رسانه ها به عنوان راهی برای بازاریابی و تبلیغ رایگان محصولات خود استفاده می کنند.

استراتژی سوشیال مدیا چیست؟

استراتژی سوشیال مدیا به اشتراک گذاشتن محتوایی سالم و منحصر به فرد است. منظور از محتوای منحصر به فرد این است که به طور مثال محتوای شما میبایست یک خبر داغ از نظر مخاطب باشد تا در کل شبکه های اجتماعی بین کاربران دست به دست شود. این حرکت باعث می شود که لایک و بازدید کننده ی بیشتری داشته باشید و به تبع آن صفحه شما از نظر بازدیدکنندگان نیز ارزشمند می شود.

رسانه اجتماعی چیست؟

رسانه اجتماعی به هر وسیله دیجیتالی می گویند که به کاربران این امکان را می دهد که به سرعت محتوایی را ایجاد کنند و با مردم به اشتراک بگذارند. رسانه های اجتماعی طیف گسترده ای از وب سایت ها و برنامه ها را در بر می گیرد برخی از آن ها مانند توییتر در به اشتراک گذاری پیوندها و پیام های کوتاه تخصص دارند و برخی مانند اینستاگرام و برای بهینه سازی و اشتراک گذاری عکس ها و فیلم ها ساخته شده اند. آنچه رسانه های اجتماعی را منحصر به فرد می کند این است که نسبتاً بدون سانسور می باشند البته بسیاری از شرکت های رسانه های اجتماعی محدودیت هایی را اعمال می کنند اما نسبت به سایر راه های ارتباط جمعی مانند روزنامه ها، ایستگاه های رادیویی و کانال های تلویزیونی محدودیت کمتری دارند. هر فردی که دسترسی به اینترنت دارد به راحتی می تواند برای یک حساب اجتماعی ثبت نام کند و اقدام به گذاشتن محتوای مخصوص به خود کند. شما با استفاده صحیح از رسانه های اجتماعی به راحتی می توانید تبلیغات مشاغل خود را بکنید و برند سازی کنید.

رسانه اجتماعی چگونه کار می کنند؟

رسانه های اجتماعی انواع مختلفی از وب سایت ها و برنامه ها را پوشش می دهند که عملکرد این ابزارها نیز متفاوت است. با این حال با ارائه نام، آدرس ایمیل و ایجاد پروفایل توسط کاربر، کار در این رسانه ها آغاز می شود. پس از ایجاد نمایه، کاربران می توانند محتوا را ایجاد و به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال ، یک کاربر اینستاگرام با یک حساب جدید می تواند یک عکس بگیرد و آن را با یک عنوان در صفحه خود به اشتراک بگذارد.

معرفی انواع رسانه های اجتماعی:

انواع مختلفی از رسانه های اجتماعی با خدمات مختلف وجود دارند که در اینجا چند نوع نمونه اصلی به همراه چند مثال برای شما خواننده گرامی آورده ایم.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی در ارتباط و تبادل افکار، ایده ها و مطالب با سایر کاربران - اغلب با کاربرانی که سلایق و علایق مشترک دارند - تخصص دارند. فیس بوک و توییتر نمونه هایی از شبکه های اجتماعی هستند. لینکدین اگرچه از دیگران حرفه ای تر است، اما یک شبکه اجتماعی محسوب شود.

فیسبوک:
بزرگترین و محبوب ترین شبکه اجتماعی در دنیا می باشد که روزانه حداقل 757 میلیون نفر آن را چک می کنند و در آن فعالیت دارند.

توییتر:
اولین و بزرگترین شبکه میکروبلاگینگ دنیا می باشد و حدود یک میلیارد یوزر در آن فعالیت می کنند.

لینکدین:
اگر کمی نحوه کار کردن با آن را یاد بگیریم، میتوان از آن به عنوان ابزار خوبی برای رونق بخشیدن به کسب و کار استفاده کرد.

شبکه های رسانه ای

برخلاف شبکه های اجتماعی که تخصص آنها در به اشتراک گذاشتن تبادل افکار و ایده های خام به کاربران است، شبکه های رسانه ای در توزیع محتوا مانند عکس و فیلم تخصص دارند اینستاگرام، یوتیوب و پینترست نمونه هایی از این موارد هستند. به عنوان مثال یک کاربر یوتیوب می تواند ویدیویی ایجاد کرده، آن را بارگذاری می کند و سایر کاربران نیز می توانند درباره ویدیو نظر بدهند.

اینستاگرام
یک شبکه اجتماعی عکس محور که دارای 200 میلیون یوزر می باشد.

یوتیوب
یوتیوب پس از گوگل دومین سایت پر بازدید و پر طرفدار دنیاست. در این  شبکه اجتماعی فقط ویدئو به اشتراک گذاشته می شود.

پینترست
شبکه اجتماعی محبوب و عکس محور با حدود 70 میلیون عضو.

شبکه های بحث و گفتگو

شبکه های بحث مانند Reddit بهترین گزینه برای ارسال پیام هایی است که می تواند بحث عمیقی در بین کاربران ایجاد کند، کاربران می توانند پاسخ های دقیق را در بخش نظرات بگذارند و سایر کاربران نیز می توانند مستقیماً به آن نظرات پاسخ دهند و از این طریق به شما امکان رشد و توسعه مکالمات را بدهند  این سایت از صدها زیرمجموعه تشکیل شده است که به "subreddits" معروفمی باشند. هر subreddit دارای یک موضوع خاص مانند فناوری، سیاست یا موسیقی است. اعضای سایت Reddit ، به عنوان "redditors" شناخته می شوند، کاربران در این سایت محتوایی را ارسال می کنند که این محتوا توسط سایر اعضا رای گیری می شود و  هدف از کار این است که داستان های کاملاً مورد توجه را به بالای صفحه اصلی موضوع سایت بفرستند.

روش های جذب کاربر در سوشیال مدیا این روش ها عبارتند از:

1-  پست کردن مطالب مفید
2- پست کردن مطلب مرتبط با صفحه خود
3- نوشتن آدرس وب سایت خود درون صفحه یا عکسی که می خواهید برای صفحه تان بارگذاری کنید
4- پست کردن محتوای مناسب در زمان مناسب

شما با رعایت همین نکات به ظاهر ساده می توانید به کسب و کار خود رونق بخشید و به سمت موفقیت سوق داده شوید.

سوشیال مدیا فرصتی برای بازاریابی

این فضا به علت رایگان بودن و دسترسی آسان، فرصتی طلایی برای بازاریابی به وجود آورده است. رعایت کردن موارد بالا باعث می شود که صفحه شما از نظر دیگر کاربران با ارزش تلقی شود و برند شما پر رنگ شود و به موازات آن رنک سایت شما در موتورهای جستجو بهبود می یابد.