شناخت هویت برند و تاثیر ان در سازمان

04 مرداد 1399 220 بازدید
شناخت هویت برند و تاثیر ان در سازمان

شناخت هویت برند و تاثیر آن در سازمان

هویت برند، نمادی است که یک سازمان برای مشتریان خود ترسیم می کند. هویت برند نماد تعهد است، از شرکت گرفته تا مشتریان و اطمینان از ارزش واقعی آن ها، این نحوه نگاه مشتری به مارک و نحوه شناسایی مارک است. این امر در تشخیص جنبه ها و دیگر ویژگی های یک شرکت از شرکت دیگر کمک می کند. در حقیقت پلی است که با اعتماد و اعتبار بین شرکت ومصرف کننده ساخته شده است. درک یک مارک خاص و درک ارزش آن را می توان از طریق ساختن یک هویت تجاری قوی از محصول حاصل کرد. به منظور جلوگیری از هرگونه تصور غلط در مورد شرکت و محصولات آن، ایجاد هویتی متناسب با تصویر خود و تولید هویت کاملی از برند بسیار حائز اهمیت است (برند چیست و چگونه برند سازی کنیم؟)

در نمونه هایی از ساختن هویت برند در دنیای واقعی لازم است احساسات خاصی را با هویت برند پیوند بزنید؛ زیرا همین موضوع سبب می شود که هویت و ارزش محصول تکرار شود. به عنوان مثال اگر مارک خاصی مانند pantene  به ذهن شما خطور کند، همیشه موهای بلند و ضخیمی را به تصویر می کشد. این مارک مربوط به محصولات مراقبت از پوست و مو است و هویت آن در ارتباط مستقیم با تصویر خود است که مزایای آن را ارائه می دهد. ایجاد هویت برای این برند دشوار است و به زمان زیادی و همچنین سرمایه گذاری در فعالیت های تبلیغاتی و ساخت برند نیاز دارد. برای جلب مصرف کنندگان، برند خود را با بسیاری از شخصیت های مشهور مرتبط می کنند. این افراد مشهور با ایجاد یک هویت منحصر به فرد از برند برای محصولات، به ایجاد تاثیر قوی در درک مردم از برند کمک می کنند.

چگونه می توان یک هویت برند قوی ساخت؟

یک تیم بازاریابی سازمان یافته، قوی و مداوم باید توسعه هویت برند برای یک شرکت را اداره کند. پس از تعیین اهداف کلیدی و بخش خاصی از بازار که می خواهد به آن پایبند باشد، ایجاد هویتی که اثبات میشود مثمر ثمر است، بسیار آسان می شود. این هویت، پیامی را که یک شرکت می خواهد به مشتری خود ارسال کند، تکرار میکند. شناخت در ذهن مشتریان با هویت و ارتباط مناسب برند بلافاصله است. همچنین در ساخت و حفظ وفاداری مشتری مفید است. برای ایجاد فضای مناسب برای فروش یک محصول ضروری است که در هنگام به تصویر کشیدن ویژگی واقعی خود، هویت برند منحصر به فرد و متمایز باشد.

مزایای داشتن هویت برند:

- چشم انداز شرکت را هدایت می کند.

- فرهنگ کار شرکت را بهبود می بخشید.

- اهداف روشن شخصیت برند را بهبود میبخشد موقعیت را حفظ کرده و حتی آن را بهبود می بخشد.

- ارتباط فوری مشتریان 

اگر شرکتی نتواند هویت مطلوبی  برای برند ایجاد کند، ممکن است موقعیت خود را در بازار از دست بدهد. هویت برند نقش مهمی در هر سازمان ایفا می کند و اگر به طور صحیح اداره نشود، نشان می دهد که این شرکت با واقعیت بازار و روند های فعلی آن در ارتباط نیست. عدم توانایی درک احساسات بازار می تواند تاثیرات متضادی داشته باشد و منجر به از دست رفتن فروش و درآمد کمتری شود.

تفاوت هویت برند و تصویر برند را در مقاله قبلی مورد بررسی قرار دادیم.

اهمیت هویت برند

هویت برند شباهتی به تصویر برند ندارد، اما مطمئنا انگیزه ای را به همراه دارد، همانگونه که پیام مداوم دریافت شده توسط مصرف کنندگان در بازار است. این امر به ایجاد شهرت برند در بازار کمک می کند به عنوان یکی از رویکرد های خود در ارائه محصولات و خدمات با ارزش که در اهداف کیفیت و بهترین سطح مشتری و تجربه کلی آراسته باشد، سازگار است. این شرکت برای تلاش برای ایجاد هویت برند در بازار و ارتباط سطح عاطفی با مصرف کنندگان، باید ثابت و کاملا منظم باشد تا مزیت رقابتی کسب کند. همانطور که گفته می شود خارج از چشم، خارج از ذهن، این مارک باید با ارائه متنوع خود در بازار دائما در بازارها حضور داشته و همان را با استفاده از ابزارها و تاکتیک های تبلیغاتی بازاریابی کند. هنگامی که مصرف کنندگان روزانه شاهد برند و پیشنهادات آن هستند، در ذهن آن ها تصور می شود که این برند قابل اعتماد است و تمام تلاش خود را میکند تا در میان رقابت روز افزون، بازار را تحریک کند. بنابراین، ایجاد وفاداری به مشتری که محصول جانبی اعتماد و ایمان مصرف کنندگان است که نسبت به برند توسعه یافته اند. داشتن هویت برند سازگار و توسعه یافته در بازار، سطح انگیزه رضایت مندی کارکنان افزایش میابد زیرا آن ها در کار با برند موفق عمل میکنند و این عامل برای رشد شخصی و حرفه ای آن ها بسیار ضروری است.

چرا داشتن هویت خوب برند مهم است؟

هر مارک موجود در بازار بسته به پیشنهادات و نحوه برخورد با مشتریان، کارمندان، فروشندگان و ذی نفعان، هویت خاص خود را دارد. نکته اصلی این واقعیت نهفته در این است که داشتن یک هویت خوب برند می تواند باعث شگفتی برای تجارت شود و آن را از رقابت متمایز کند. طراحی یک برند خوب باعث می شود که شرکت شما را، به سمت پیشرفت سوق دهد، باعث به رسمیت شناختن کسب و کارتان شود و هم چنین باعث ثبات موقعیت شما می شود. هویت برند ضعیف باعث ضربه زدن به موقعیت تجاری شما می شود و در مقابل، هویت برند قوی باعث ایجاد احساس اعتبار و اعتماد در مخاطب می شود.

سودآوری تجارت

هویت تجاری می تواند منجر به پاداش های مالی خوب شود. این امر در صورتی میسر می شود که تصویر برند و اهداف شرکت شما با هم مطابقت داشته باشند و یا همسو باشند.

باعث منتقل شدن شخصیت شرکت می شود

شما اگر می خواهید شخصیت شرکت خود را به روشی منتقل کنید باید به درکی که ذهن مصرف کننده از برند شما دارد، آگاه باشید. و این کار با تعریف هدف یا رسالت کسب و کارتان انجام می شود. در کل باید بدانید که چه احساسی را می خواهید در مخاطبانتان برانگیزید.

باعث افزایش ارزش سهام برند می شود

این موضوع را با مثال برایتان توضیح میدهیم تا آسان تر شود. اگر مصرف کننده مارک شما را با آرم خود تشخیص دهد و پس از مدت کوتاهی محصول یا خدمات خود را از شرکت شما بخرد این کار باعث افزایش برند شما می شود. و اگر همین مصرف کننده محصول شما را به دیگران توصیه کند، ارزش برند شما همچنان رشد می کند.

سخن آخر اینکه امیدواریم با خواندن این مقاله به درک درستی از شناخت هویت برند و تاثیر آن در سازمان و یا شرکت خود، رسیده باشید.