قیف فروش در بازاریابی

07 دی 1399 497 بازدید
قیف فروش در بازاریابی

قیف فروش در بازاریابی

هر فرد یا گروهی که شروع به راه‌اندازی یک کسب و کار کرده‌اند، هدفی را برای خود متصور شده‌اند و برای رسیدن به این هدف یک عملکرد مشخصی را تعریف کرده‌اند. به عنوان مثال افرادی که کسب و کار اینترنتی دارند هدف آنان خرید کردن مشتری از آن‌هاست. تبلیغات رایگان و هزینه بر، دیجیتال مارکتینگ، انواع بازاریابی‌ها مانند بازاریابی B2B و B2C و هزاران روش دیگر همگی برای تنگتر کردن عرصه رقابت بین کسب و کارها برنامه‌ریزی شده‌اند و فقط کسانی که روش‌های اصولی را در پیش بگیرند برنده این میدان خواهند شد. قیف فروش یا بازاریابی یک مدل از بازاریابیست که به شما در راه رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • تعریف قیف فروش در  بازاریابی
  • مزایای قیف فروش در بازاریابی
  • مراحل قیف فروش در بازاریابی

تعریف قیف فروش در بازاریابی

قیف فروش Sales Funnel، قیف بازاریابی Maketinrg Funnel یا قیف درآمد Revenue Funne یکی از مفهوم‌های پایه‌ای در بازاریابی دیجتال مارکتینگ است. هدف قیف فروش راغب کردن مشتریان بالقوه به سمت خرید کردن محصول یا خدمات و تیدیل آن‌‌ها به مشتریان واقعی است. شاید شما با خود فکر کنید که شما نیاز به یادگیری این روش بازاریابی ندارید چرا که یک استارت آپ یا یک کسب و کار آنلاین دارید و افرادی که وارد سایت می‌شوند آماده خرید محصول هستند، اما این فرضیه کاملا اشتباه است زیرا اغلب این افراد هنوز آماده تصمیم گیری برای خرید نیستند و با آن فاصله زیادی دارند.

برای درک بیشتر قیف فروش یا بازاریابی از یک مثال ساده کمک می‌گیریم. یک قیف را تصور کنید که در بالای آن مقداری مواد ریخته اید و این مواد آرام آرام به سمت پایین حرکت می‌کنند. دقیقا در فروش آنلاین هم شامل همین معنا می‌شود که در بالای صفحه سایت یا اپلیکیشن خود تعداد زیادی بازدیدکننده دارید که وارد قیف می‌شوند و در وسط قیف تعداد افراد کمتر می‌شوند، زیرا تنها بعضی از افراد صرفا تصمبم به خرید از شما گرفته‌اند. انتهای قیف نیز بسیار کوچک‌تر می‌شود زیرا ممکن است برخی از افرادی که تصمیم به خرید گرفته‌اند نیز از آن منصرف شوند، به همین دلیل است که می‌گوییم همه آن‌ها از قیف خارج نمی‌شوند. با توجه به این مثال می‌شود نتیجه گرفت که در فروش آنلاین تمام افرادی که وارد قیف می‌شوند صرفا نمی‌توانند از انتهای آن خارج شوند و هم‌چنین قیف فروش نشان‌ دهنده‌ی این است که مشتری برای خرید چه مراحلی را طی کرده است.

قیف فروش بازاریابی

مزایای قیف فروش در بازاریابی

یکی از مهم‌ترین مزایای قیف فروش تبدیل مشتری به خریدار است. این بدین معنی است که قیف فروش ابتدا از آشنا شدن مشتری با برند کسب و کار شما شروع می‌شود و تا تبدیل شدن به یک خریدار ادامه پیدا می‌کند و نیز تا زمانی که آن فرد با کسب وکار شما در ارتباط است این کار تمام نمی‌شود.

به طور کلی مزایای قیف فروش عبارتند از:

شناسایی مشتری واقعی

شناسایی مشتری‌های واقعی از بین افرادی که از روی کنجکاوی آگهی شما را خوانده‌اند و وارد سایت شده‌اند، صورت می‌گیرد.

پیش‌بینی بازار

همانطور که در سطر بالا هم عنوان کردیم با استفاده از روش بازاریابی قیف فروش می‌توانید مشتری‌های بالقوه و مشتری‌های واقعی را اندازه گرفت و هم‌چنین می‌توانید بر میزان فروش خود نظارت داشته باشید. با توجه به این موارد می‌توان میزان فروش در هر دوره را اندازه گیری کرد و حدسی از آینده بازار داشت.

شناسایی موانع

بدست آوردن نرخ مشتریان ثابت و مشتری‌های بالقوه می‌تواند به شما در برداشتن موانع موجود در مسیربازاریابی و فروش کمک کند.

بازاریابی موثر

قیف بازاریابی یا قیف فروش می‌تواند به شما کمک کند که متوجه شوید مشتری‌های شما بیشتر از کدام شهر یا کشور هستند و نیز از این طریق می‌توانید استراتژی‌های بهتری برای تبلیغات به کار ببرید هم‌چنین تعداد مشتری‌های واقعی خود را به بالاترین میزان برسانید.

شناسایی ذائقه

با کمک گرفتن از قیف فروش شما می‌توانید از ذائقه مشتریان خود آگاه شوید و براساس آن اگهی بعدی خود را تنظیم کنید.

مراحل قیف فروش در بازاریابی

 

مراحل قیف فروش در بازاریابی

1- ایجاد آگاهی

ایجاد آگاهی اولین مرحله در قیف بازاریابی و فروش است که به این مرحله دروازه ورود نیز می‌گویند. در این مرحله مشتری از  وجود برند شما آگاهی پیدا کرده است. شاید از خودتان بپرسید که این آگاهی چطور بوجود آمده است؟ این وظیفه شماست که به عنوان کسی که کسب و کار انلاین و یا اپلیکیشنی دارید باید مشتریان بالقوه را با استفاده از روش‌هایی مانند دیجتال مارکتینگ، سوشیال مدیا، نمایشگاه‌های تجاری، وبینار، محتوا و... از برند خود آگاه کنید.

معمولا خریداران قبل از خرید به تحقیق و جمع آوری اطلاعات می‌پردازند و اگر محتوای شما مناسب باشد، آن‌ها اشتیاق بیشتری برای خرید مصول شما خواهند داشت. آگاه شدن می‌تواند در اثر جستجوی افراد برای حل یک مشکل یا اشتیاق برای خرید چیزی و حتی بدون دلیل می‌تواند این اتفاق بی‌افتد.

اولین مرحله در قیف بازاریابی فروش

2- کسب اطلاعات و پیدایش علاقه‌مند

پس از عبور از مرحله اول و آگاه شدن مشتری‌ها از برند، باید به آن‌ها مزایای خدمات و محصولات خود را معرفی کنید. به طور کلی مشتری باید بداند قرار است با خریدن محصولات شما چه گره‌ای از مشکلات خود را باز کند.

دومین مرحله در قیف فروش بازاریابی کسب اطلاعات و پیدایش علاقه‌مند

3- ارزیابی محصول یا خدمت

در این مرحله افرادی که به محصول شما نیاز دارند شروع به ارزیابی محصول می‌کنند و شما می‌توانید به کمک تبلیغات، برتری‌های خود را نسبت به رقبا نشان دهید. به عنوان مثال در این مرحله شما می‌توانید یک نمونه رایگان از محصول خود را در اختیار مشتری قرار دهید و یا اینکه اگر خدماتی ارائه می‌کنید می‌شود با نشان یک ویدئو از آن خدمات مشتری را ترغیب به خرید و ورود به مرحله بعدی بکنید.

مرحله سوم  قیف فروش در بازاریابی، ارزیابی محصول یا خدمت

4- تصمیم گیری

این روش قدرتمند می‌تواند مشتری را به سمت مرحله آخر هدایت کند. در روش تصمیم گیری مشتری هنوز مردد است و  وظیفه ما در این مرحله جلب کردن توجه مشتری بدون فشار بیش از حد به آن است. به طور مثال شما باید اطلاعات لازم در مورد محصول را در اختیار مشتری قرار دهید تا هیچ جای مبهمی باقی نماند و مشتری برای یافتن پاسخ سوالاتش به سراغ رقبا نرود.

چهرمین قیف فروش در بازاریابی، تصمیم گیری

5- اقدام به خرید

در این مرحله مشتری در حال استفاده از محصول شما است. شما باید از طریق خدمات پشتیبانی ارتباط با مشتری را حفظ کنید. راه‌های خرید محصول شما باید بسیار ساده و روشن باشد تا مشتری را از خرید پشیمان نکند. راه‌هایی مانند خرید از طریق اینترنت، خرید از طریق تلفن، خرید از طریق نمایندگی‌های فروش. و هم‌چنین باید قیمت محصولات به‌روز باشد و درگاه پرداخت مشکلی نداشته باشد.

 

پنجیمن روش در قیف فروش بازاریابی،ا قدام به خرید

6- تبدیل شدن به مشتری وفادار و انجام خرید مجدد

مشتری وفادار امتیاز بالایی برای هر کسب و کار است و هم‌چنین تدوام یک کسب و کار به مشتری‌های وفادارش وابسته است. برای تبدیل کردن مشتری معمولی به یک مشتری وفادر و انجام خرید مجدد، لازم است تا خدمات پس از فروش مانند گارانتی را به بهترین شکل ممکن داشته باشید.

مشتری وفادار امتیاز بالایی برای هر کسب و کار است و هم‌چنین تدوام یک کسب و کار به مشتری‌های وفادارش وابسته است.

سخن آخر

ما در این مقاله به سادترین شکل ممکن تعریف قیف بازاریابی و چگونگی استفاده آن را برای فروش بهتر، به شما بازگو کردیم. هر حرکت و عمل اشتباه در مراحل قیف فروش می‌تواند مشتری را از برند و محصول شما دور کند و آن را از قیف فروش خارج کند و به سراغ رقبا بفرستد.

در این فیلم می‌توانید خلاصه‌ای از مطالب بالا را مشاهده کنید.