لید چیست؟ 

06 مرداد 1398 275 بازدید
لید چیست؟ 

لید چیست؟ 

درفرهنگ لغت لید را به معنای هدایت معنا نموده اند اما در بازاریابی این کلمه با مفاهیم دیگری همراه است.

لید یکی از اصلاحات کلیدی در دنیای بازایابی،تبلیغات (تبلیغات مشاغل) و مدیریت ارتباط با مشتری است. اصطلاح لید(lead) یا سرنخ در مورد افراد یا سازمان هایی به کار می‌رود که از راه های مختلف با محصولات ما آشنا شده‌اند و برای نخستین کسب اطلاع به ما مراجعه می‌کنند

در زبان انگلیسی اصطلاح Lead بین فروشندگان، بازاریابان، فعالان تبلیغات و مدیریت ارتباط با مشتری مشترک است و همه‌ی آنها آن را کمابیش به یک مفهوم به کار می‌برند.

لید در بازاریابی به مشتریان جدیدی گفته می شود که نسبت به محصول علاقه مند بوده و با موافقت خود به شما اجازه می دهند تا از طریق آنها ارتباطات گسترده تری با افراد بیشتری داشته باشید. به عبارت دیگر آنها یک کانال ارتباطی برای شما تبدیل می شوند.

در بازاریابی یک لید از ارزش بالایی برخوردار است و شما هرچه لید بیشتری در اختیار داشته باشید نهایتا شانس خود را در موفقیت فروش بالا برده و نهایتا شهرت و درآمد بیشتری نصیب شما خواهد شد بنابر این برای شما لازم است که لید ساز توانمندی باشید

 

لیدسازی چیست؟

لیدسازی به سلسله فعالیت هایی گفته می‌شود که طی آن یک مشتری بالقوه را در مسیری قرار می‌دهد که خرید انجام دهد. در واقع در لیدسازی ما با استفاده از تمام امکانات و ابزارهای موجود و خلاقیت بتوانیم مشتریان بالقوه بیشتری را به سمت خدمات و محصولات خود جلب نموده و آنها را متقاعد کنیم که اطلاعات تماس خود را در اختیار ما قرار دهند.

گام بعدی کسب مهارت انتقال لیدها در مسیر درست مورد نظر خود که همان خرید است هدایت کنیم که به روایتی دیگر این عملیات را بهبود تبدیل مشتری می‌گویند. البته لازم به ذکراست که در دیجیتال مارکتینگ این عملیات باید بسیار خلاق اصولی حرفه ای و بدون ایجاد آزار و مزاحمت برای مشتری انجام شود.

 

در چندین سال گذشته خریداران با استفاده گشترده از اطلاعات آنلاین شیوه خرید خورد را تغییر داده اند و با استفاده از فضای اینترنت محصول مورد نظر خود را از لحاظ فنی و دیگر اطلاعات ملزوم جهت خرید را بررسی کرده وسپس تصمیم‌گیری خود را جهت خرید محصولات اتخاذ می‌کنند. دراین صورت بدیهی است که نحوه جذب آنها هم به همان نحو پیشرفت نموده و شامل تغییرات خاص خود خواهد بود.

در لید سازی و تبدیل یک مشتری باید دقت کافی را به خواست مشتری داشت و گام های رفتاری خود را در تولید محصولات و نحوه انتقال آن، گام به گام با نیاز مشتری حرکت نموده و همیشه به روز باشیم.

 

در عصر حاضر باید در فضای مجازی و دیجیتال مارکتینک حرفی برای گفتن در مورد کسب و کار خود داشته باشیم تا در لحظه ا زبررسی و تصمیم گیری مشتری مانند یک همراه در کنار آنها باشیم و درزمان و مکان مناسب اطلاعات درستی را به وی ارائه کنیم تا شانس خود را برای فروش بیش از پیش بالا ببریم.

 

خصوصیات یک لید چیست؟

یک مخاطب جدید که قبلا محصولی از ما نخریده است یک مشتری بالقوه است که توجهش به برند ما جلب شده اشت

حداقل یک کانال ارتباطی برای اینکه با وی در ارتباط باشیم، با میل و رضایت خود در اختیار ما قرارمی دهد

به عنوان مثال وقتی یک بازدیدکننده از محل تبلیغات شما در یک صفحه فرود (Landing Page) در سایت شما آمده و فرمی را پر می کند یا حتی فقط آدرس ایمیل خود را ثبت می کند، او یک Lead محسوب می شود. افزایش تعداد لید ها از آن جهت اهمیت دارد که اولا در قانون فروش، ارتباط بیشتر می تواند منجر به فروش بیشتر شود و دوما ارتباطی که در ایجاد یک لید بوجود می آید، از سمت مشتری شکل می گیرد و این شانس فروش را دو چندان خواهد کرد.