موبایل مارکتینگ

10 خرداد 1399 193 بازدید
موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ یکی از مهم ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است و یکی از انواع بازاریابی است. موبایل مارکتینگ را می توان بازاریابی توسط موبایل نامید. البته میتون موبایل مارکتینگ را زیر شاخه ای از کارت ویزیت دیجیتال دانست.استفاده از موبایل مارکتینگ به معنی تعامل با مشتری ازطریق SMS، MMS، ایمیل، شبکه های اجتماعی، وب سایت و اپلیکیشن هاست. درواقع یکی از جامعه های هدف هر کسب و کاری کاربران موبایل هستند که اگر فکری برای معرفی کسب و کارمان برای اینگونه مخاطبین نداشته باشیم، بخشی از مشتریان خود را از دست داده ایم. پس هر کسب و کاری که موبایل مارکتینگ را نادیده بگیرد شکست عایدش می شود.

دلایل زیر شما را قانع می کند تا در اولین فرصت موبایل مارکتینگ خود را راه اندازی کنید.

مقرون به صرفه: هزینه جزء اصلی هر بازاریابی و تبلیغی است و هزینه ای که باید برای طراحی وب سایتی بهینه برای موبایل و یا طراحی تبلیغ برای موبایل صرف کنید بسیار کمتر از تبلیغ در تلویزیون و یا تبلیغات دیگر است.

دسترسی مخاطب: تحقیقات نشان داده اکثر افراد بعد از بیداری اولین کاری که انجام می دهند چک کردن موبایلشان است. پس می توان نتیجه گرفت که امروزه موبایل یکی از وسایلی است که افراد وابستگی زیادی به آن دارند و دیده شده که افراد همیشه موبایل خود را در نزدیکی خود قرار می دهند.

سهولت: به دلیل سهولت در استفاده خیلی از خرید ها توسط موبایل انجام می شود. به علاوه اینکه امکان پرداخت سریع هم از طریق موبایل امکان پذیر است و اگر کاربری قصد خرید داشته باشد به آسانی می تواند این کار را انجام دهد.

سریع: اگر باید مخاطبتان را خیلی سریع از یک خبری آگاه کنید، موبایل مارکتینگ بهترین گزینه است. مثلا اینکه این کار ازطریق SMS انجام شود.

اگر خواستید موبایل مارکتینگ را برای برند خود راه اندازی کنید بد نیست که نکات زیر را در نظر بگیرید:

-ایجاد سایتی مناسب با گوشی همراه

اگر سایت شما بهینه شده برای موبایل نباشد یعنی سایت شما در گوشی های هوشمند به درستی نمایش داده نشود، حدود 30% از مشتریانتان وب سایت را ترک خواهند کرد. منظور از بهینه بودن این است که کاربر برای دیدن وب سایت شما مجبور به زوم کردن یا اسکرول افقی نباشد.

تبلیغات ازطریق ایمیل

چون بیشتر کاربران ترجیح می دهند تا ایمیل های خود را بر روی گوشی های خود باز کنند، پس اگر قصد ارسال ایمیل به صورت انبوه را دارید باید یک ایمیل واکنش گرا طراحی کنید. بدین صورت که صفحه ی ایمیل شما متناسب با اندازه ی دستگاهی که روی آن نمایش داده می شود تغییر کند و مناسب برای آن دستگاه شود.

بازاریابی پیامکی

میانگین نرخ باز کردن پیام 98% است درحالی که این نرخ برای ایمیل 22% است و این نشانگر این است که پیامی که طراحی می کنید باید خیلی آگاهانه باشد. به این معنی که باید از مهم ترین چیزها در متن پیام استفاده کنید اما نه کلمات عامیانه و خودمانی. باید به طور واضح مشخص کنید که پیام از طرف چه کسی ارسال شده است. درکل، گیرنده باید پیام ارزشمندی را دریافت کند. حتی می توانید این امکان را در پیام خود قرار دهید تا درصورت عدم تمایل کاربر به دریافت پیام ازطرف شما، دیگر پیامی برای ایشان ارسال نگردد. درواقع بازاریابی پیامکی شما نباید هیچ گونه مزاحمتی برای افراد داشته باشد.

بازاریابی ازطریق اپلیکیشن ها

هنگامی که ما قفل گوشی خود را باز می کنیم با اپلیکیشن های متفاوتی حتی آن هایی که در پس زمینه اجرا می شوند روبه رو هستیم. پس می توان نتیجه گرفت که معرفی محصول و کسب و کار ازطریق اپلیکیشن ها هم موثر است. این کار به دو صورت انجام می شود. یک پوش نوتیفیکیشن و دیگری نوتیفیکیشن های درون برنامه ای که در زیر به اختصار توضیح می دهیم.

پوش نوتیفیکیشن: یعنی اینکه اعلاناتی را در قسمت نوتیفیکیشن گوشی به کاربران نشان دهیم. مجوز نشان دادن این کار باید قبلا توسط کاربر تایید شده باشد که خوشبختانه 70% کاربران اجازه ی ارسال نوتیفیکشن را می دهند. برای استفاده از این سرویس باید برنامه موردنظر روی گوشی کاربر نصب شده باشد. اما صرف نظر از اینکه کاربر مشغول کار با برنامه هست یا نه می توان از این سرویس بهره مند شد. از این نوع فعالیت ها می توان برای یادآوری و پیام های تبلیغاتی استفاده کرد. نوتیفیکیشن های درون برنامه ای: این اعلان ها برای موقعی است که کاربر برنامه ی شما را دانلود کرده باشد. از این نوتیفیکیشن ها برای معرفی ویژگی جدید در برنامه، اعلام تغییرات انجام شده در برنامه و هرگونه تعامل با کاربر استفاده کرد.