میکروکانتنت چیست؟

24 مهر 1399 319 بازدید
میکروکانتنت چیست؟

میکروکانتنت چیست؟

تبلیغات رایگان

از زمانی که استفاده از ابزارهای ارتباطی مانند گوش های هوشمند و تبلت زیاد شده است ما با کلمه ای به نام میکروکانتنت مواجه شده ایم. در این مقاله به طور مفصل در مورد این کلمه توضیح می دهیم.

تعریف میکروکانتنت

میکروکانتنت به معنی تولید محتوای کوتاه می باشد. شاید از خودتان بپرسید تعریف محتوای کوتاه چیست؟ ما به شما می گوییم: متن کوتاهی که بتواند در سریعترین زمان ممکن، بیشترین تاثیر را روی خواننده بگذارد، را محتوای کوتاه می گویند. بیشترین کاربرد محتوای کوتاه در شبکه های اجتماعی است. میکروکانتنت از عبارات یا جملات بسیار کوتاه تشکیل شده است و نویسنده باید برای بهبود کسب و کار خود در همین متن کوتاه منظور خود را بدون هیچ توضیح اضافی به مخاطب برساند.

ویژگی محتوای کوتاه

باید بتوانید در محتوای خود کاراکتر های کم به کار ببرید و با استفاده از این کاراکتر ها در سریع ترین زمان منظور خود را به مخاطب برسانید. شاید از خودتان بپرسید چرا ما اینقدر روی جمله "در سریعترین زمان ممکن منظور خود را به مخاطب برسانید" تاکید می کنیم زیرا اگر این کار انجام بگیرید محتوای شما در دسته میکروکانتنت ها قرار می گیرد و در غیر این صورت صرفا یک مطلب کوتاهی است که مخاطب با خواندن آن چیزی متوجه نشده و یا چیزی یاد نگرفته است.

هدف محتوای کوتاه یا میکروکانتنت

در ابتدای این مقاله عنوان کردیم که این روزها همه افراد به جای خرید روزنامه و پیگیری اخبار، ترجیح می دهند که از شبکه های اجتماعی استفاده کنند. در اینجاست که ارزش محتوای کوتاه مشخص می شود. کاربر می خواهد که در سریعترین زمان ممکن، حداقل مطلب یا پاسخ مورد نظر خود را پیدا کند. این مطلب باید بتواند تا حد قابل قبولی انتظارات کاربر را برآورده کند و هدف محتوای کوتاه هم چیزی جز این نیست. متن ها باید به زبان ساده نوشته شود تا تمام مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند. 

انواع محتوای کوتاه یا میکروکانتنت

محتوای کوتاه فقط شامل متن نیست. زیرا در متن حداکثر می توانید از دو خط کاراکتر استفاده کنید و در بعضی از موضوعات نمی شود در دو خط فقط منظور خود را برسانید از این رو ما به شما توصیه می کنیم که محتوای خود را همیشه با دیگر انواع آن که عبارتند از :

متن های کوتاه

متنی هستند که در سریع ترین زمان منظور خود را به مخاطب برساند. 

گیف ها

یکی از محبوترین فرمت های تصویری مورد استفاده در شبکه های اجتماعی و وب است. گیف ها محتواهای کوتاه یا میکروکانتنت‌هایی هستند که اطلاعات را به صورت موشن و حجم بسیار کم به مخاطب ارائه می کند.

ویدئوهای کوتاه

همان طور که مخاطب زمان و حوصله کافی برای خواندن مطالب طولانی ندارد از ویدئو هایی با زمان طولانی هم استقبال نمی کند. ویدئو های کوتاه سهم زیادی در بازار یابی محتوایی دارند. آن ها سرگرم کننده هستند و ویدئوهای کمتر از یک دقیقه مخاطبان بیشتری جذب می کند و نکته مهمتر آن است که در اکثربت دستگاه ها قابلیت بخش دارد.

نمودارها

آمار و نمودارها همیشه جذابت خاصی برای مخاطب دارند. نمودارها در واقع اطلاعات را با هم مقایسه می کنند و پتانسیل بالایی برای تولید میکروکانتنت‌ها دارند زیرا می توانند بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان ارائه کنند.

ایمیل

صدها ایمیل تبلیغاتی برای کاربران اینترنتی ارسال می شود و اکثر کاربران این ایمیل ها را حذف می کنند. اما شما باید مخاطب را ترغیب به بازکردن ایمیل کنید. برای این کار نیاز به یک موضوع جذاب دارید. پیدا کردن موضوع جذاب کار چندان سختی نیست، شما فقط باید نیاز مشتری را مد نظر داشته باشید و ایمیل خود را با یک کلید واژه جذاب شروع کنید. موضوعی مانند: "رهگیری وضعیت ارسال سفارش ما". همیشه موضوعی است که مخاطب به آن اهمیت می دهد.

اینفوگرافیک، عکس، عناوین خبری، بالت پوینت ها، پیامک نیز جز دسته میکروکانتنت‌ها می باشند.

چند نمونه پلتفرم برای میکروکانتنت‌ها

Instagram

این شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری تصاویر و ویدئو استفاده می شود. برای کپش پست ها می توانید از محتواهای کوتاه و اثرگذار استفاده کنید.

Twitter

این شبکه اجتماعی در ایران بسیار پرطرفدار و  فیلتر است. در این شبکه می توان محتواهای متنی با طول 280 کاراکتر نوشت.

Vine

این شبکه اجتماعی یک اپ موبایلی است که زیر مجموعه توئیتر است. یه کاربران امکان تولید ویدئو های 6 ثانیه ای میدهد.

سخن آخر

رعایت همین نکات کوچک در روش های بازاریابی محتوا می توانند به بهبود کسب و کار شما کمک کنند. با یادگیری این نکات و رعایت آن ها از رقبای خود پیشی میگیرید و مخاطب بیشتری را جذب برند خود می کنید.