7 نکته کلیدی در برندسازی با نام مناسب

02 خرداد 1398 210 بازدید
7 نکته کلیدی در برندسازی با نام مناسب

 

زمانی که از شروع یک کسب و کار حرف می شود بعد از توجه به نحوه اجرایی کردن آن به نام آن توجه می شود که یکی از مراحل برندسازی محسوب می شود. انتخاب یک اسم تجاری به قدری مهم است که گاهی باعث بالارفتن و ارتقای برند می شود و گاهی می تواند آنرا در سطوح پایین نگه دارد.(کارت ویزیت میتواند به برند سازی هر چه بیشتر شما کمک کند.)

در هنگام انتخاب اسم برند یا شرکت باید به نوع فعالیت کسب و کار دقت شود همینطور باید یک برند یتواند انتقال دهنده تجربه، ارزش، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد.

در زمینه های کارشناسی برند برخی از کارشناسان معتقد هستند

که اسم های انتزاعی توجه بیشتریرا جلب میکند تا اسم های عادی. در مقابل برخی نیز معتقدند اسامی که به آنها اسامی خبری گفته می شود برای نامگذاری برند بهتر است. گروه سوم کارششناسان برند اذعان دارند اسامی خبری خیلی سریع از یاد می رود.

اما حقیقت این است که همه این دسته بندی اسامی می تواند کارآمد باسد و این مسئله مستلزم داشتن یک استراتژی بازاریابی مناسب است.

در فرایند اداری ثبت یک شرکت یا یک برند انتخاب یک نام تجاری دارای یک فرایند پیچیده تر ازقبل می شود. انتخاب اسم جزو اولین مقررات ثبت شرکت است و از طرفی یک یاز مهمترین مراحل تاسیس یک شرکت یا ثبت یک برند است.

بعضی از افراد وجود دارند که قبل از ثبت نام برند زمان بسیار زیادیرا برای انتخاب اسم برند خود صرف میکنند. اما گروه دیگری هستند که با عجله و بدون سنجیدن جوانب و در نظر گرفتن آینده کسب و کارشان نامی را انتخاب میکنند و اغلب بعد از مدت زمانی اقدام به تغیر نام برند می نمایند که خود نوعی صدمه به ارتقای برند خواهد بود.

اگربا ما در این مقاله همراه باشید نکات کلیدی و مهم در انتخاب نام برند خود را که تمام اصول برندسازی در آن رعایت شده باشد را در ادامه خواهید دید.

7 نکته برندسازی با انتخاب اسم مناسب

نام تجاری را جدی بگیرید.

نامگذاری شرکت و یا محصولات خود را جدی بگیرید.  انتخاب هویت شما را نشان خواهد داد در حالی که بخشی جدایی ناپذیر از برند شرکتتان خواهد بود اسم شمانشان دهنده ایماژ، برند و موقعیت شما در بازار خواهد بود. نام یک شرکت فرار از یک نام است بلکه بخشی ویژه و بسیار بزرگ از برند شرکت شماست. درباره برندسازی اینترنتی و نام دامنه، محصولات و بازاریابی بیشتر فکر کنید. و اینکه یک نام چگونه ترجمان تمامی جوانب این برند خواهد بود .

رقبا را چک کنید.

اسامی رقبایشما چیست؟ برای انتخاب یک نام مناسب برای برند فهرستی از اسامیرقبا تهیه کرده و با هم مقایسه کنید تا ایده شما توانایی توسعه درذهن شمارا بیابد و بتوانیداسمی مناسب ترو خلاقانه تر انتخاب کنید. اسمی که در میان رقبا متمایزو خاص باشد.

به مخاطبان بازارخود فکر کنید.

در اصل هدف سازنده هرشرکت یا برند این است که نام برندش در میان مخاطبان مهم و پویا شود و هر طرف نامش از سوی مخاطبان شدنیده شود. حال شما برای این منظور باید از هرآنچه که درباره مخاطبان خود میدانید استفاده کنید در حقیقت باید جامعه مخاطبی مورد هدف خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید ارتباط نام هایی به احتمال بسیار زیادی با جامعه هدفی شما ارتباط برگزار میکند را با بازا مخاطبانتان اندازه گیری کنید و بسنجید.

تلفظ نام شرکت یا برندتان را ازدیگران بشنوید.

بعضی از شرکت ها مخصوصا نام هایی با تلفظ بسیار سخت را برای خود انتخاب میکنند این نوعی استراتژی هوشمندانه است تا مخاطب تلاش بر یادگیری نام برند نماید و بارها تکرار نماید تا بتواند تکلم کند که لازم به ذکر است که این نوعی استراتژی پر خطر است اماتلاش بر آن دارد تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. و البته باید اضافه نمود که مشاوران حرفه ای کسب و کار، نظری خلاف این موضوع دارند. انتخاب اسم مناسب برای برند توصیه همگان است. اگر در لیست اسامی خود اسم هایی انتخاب کردید که شبیه غلط های املایی است خیلی سریع آن را خط بزنید اینگونه اسم ها بر منفی خواهد داشت. چون بعتر است نام یک برند همانطور که نوشته میشود همانطور هم تلفظ شود.اگر چنین اسم هایی را انتخاب میکنید دوصورت خواهد بود یا باید متحمل هزینه ای سنگین برای تثبیت نام خود در اذهان داشته باشید یا اینکه بدلیل سخت بودن اسم برند و عدم یادگیری مخاطب خیلی زود از یادها خارج شوید.

از خلاقیت در اسم برندتان استفاده نمایید .

همانطور که در انتخاب اسم باید به  سادگی و روان بودن تلفظ آن دقت نمود نباید از متمایز بودن نام برند غافل بود که یکی ازراههای ترفیع و تثبیت در ذهن مخاطب جامعه هدف نیز میتواند باشد.

نام ابداعی و خلاقانه شما اگ ردارای معنا و مفهوم ویژه ای باشد، باعث میشود کسب و کارشما به یاد ماندنی تر گردد.

از تمام زوایا به انتخاب نام برندتان دقت کنید.

به اسم مناسب و مرتبط با برندتان و البته فعالیتی که قرار است کسب و کار شما بصورت روزانه و دائما انجام دهد با دقت فکر کنیدد و از تمام جهات کسب و کار خود را تحلیل کنید.و به حسی که ممکن است این نام در مخاطبان هدف شما ایجاد کند میکند و دراین مورد چه فکری می کنند.

خودتان را محدود نکنید.

یک نکته مهم دیگر برای برندسازی با اسم این است که  اگر اسمی را انتخاب کنید که به وضوح نشان دهنده نوع کسب و کار شما باشد وهیچ گونه نوآوری نداشته باشد بدانید که پیشرفت خود و کسب وکارتان را محدود خواهید کرد.اگر درذهنتان هست که چنین نامی را برای کسب و کار خود استفاده کنید بهتر از دست نگه دارید و کلی تر به مسئله انتخاب اسم بیاندیشید تا در آینده نیاز به تغییر نام برند خود نکنید یا اینکه خود رابه همان فعالیت خاص محدود کنید.

 

هر کار آفرین یا مدیریک کسب و کار باید با روشهای کسب و کار نیز آشنایی داشته باشد تا بتواند بهتر نام گذاری کند. یکی از چیزهایی که به شما در نامگذاری سریع کمک می کند، درک درستی از انواع نامهایی است که وجود دارد. شما قبلا انواع این نام ها را دیده اید، از اپل گرفته تا آی بی ام، گوگل تا مک دونالد، اما ممکن است دقت نکرده باشید. شناخت انواع نامگذاری، امکان تعریف سنجش های کلیدی موفقیت مانند اهداف و معیارهای نامگذاری قبل از انتخاب نام برند مناسب را به شما می دهد.

انواع نامگذاری رابه هفت روش دسته بندی نموده ان.

توصیفی

نام ژنرال موتور را همه شنیده ایم  این برند نماد مثبتی از انوواع اسم توصیفی برندهاست که با بیان شفاف کار خود را توصیف نموده است .

به یاد ماندنی

این بخش مربوطبه اسامی خلاق است. نام های به یادماندنی به کمک پیشنهاد و تشبیه، تجربه یا جایگاه یک برند را در ذهن تداعی می کنند. این اسامی منحصر به فرد و خلاق بوده و تمایز کننده های قدرتمندی محسوب می شود. از آنجا که اسامی به یادماندنی معمولا غیر خطی و چند بعدی هستند، نشان دهنده برند قوی که بزرگتر از صرف ارائه کالا و خدمات هستند، می باشد و اغلب سنگ بنای جایگاه یابی یک برند هستند. نایک یکی ازاین برند‌های خلاق است.

ساختگی

یکی از جاذبه های برند این است که اگر نتوانی نام مناسبی بیابی میتوانی آن را بسازی نام های ساختگی ساخته خیال هستند که درصورت معنادار نبودن، نشان دهنده چیز خاصی نیست کهخلاقانه ترین نام ها در برند سازی محسوب می شوند. کداک و زیراکس از این دسته از نامها هستند.

لغوی

بازیبا کلمات برای به خاطرسپاری میتواند به شما در انتخاب یک اسم کمک کند. انواع روش های این نوع نامگذاری معروف شامل جناس، عبارت ها، کلمات مرکب، تجانس آوایی، تسمیه تقلیدی، غلط املائی عمدی و کلمات خارجی هستند. نام های لغوی اغلب هوشمندانه وگاهی اوقات، بسیار هوشمندانه بوده و بدلیل ترکیب یا تغییر کلمات موجود و اثر زبانی تاثیرگذار می باشد. دونات دانکین از این اسامی‌ حساب می شود.

کلمات اختصاری

نوع ۵ انواع نامگذاری، دارای هدف مستقیم و کاربردی است. از کلمات اختصاری برای نام گذاری برند از زمان پیدایش برندسازی استفاده شده است. برندهایی مانند آی بی ام، AARP، BP و یو پی اس شده چیزی بیش از یک سری حروف بزرگ نامرتبط نیستند.

جغرافیایی

گاهی اوقات یک برند نمایانگر منطقه جغرافیایی استکه در آن تاسیس شده اند مانند نیویورک لایف. نام های جغرافیایی دربر دارنده فرهنگ و تاریخ شناخته شده یک محیط است و این خصوصیت ها به برند نسبت داده خواهد شد.

بنیانگذار

همیشه برندهایی را می بینید که چه به دلیل ارث یا غرور، به نام افرادی است که آن را تاسیس کرده اند. گستره این برندها به اولین برندهایی که بوجود آمدند، نیز کشیده می شود. زمانی، نام فورد در هر خیابان و نام کلاگ روی هر میز صبحانه مشاهده می شد. در آن زمان برندهای کمی وجود داشتند که به نام بنیانگذاران آن نبودند. امروزه، برندهایی که بر اساس نام بنیانگذار باشند، کمتر شایع هستند، هر چند برندهایی مانند بن و جری، مارتا استوارت، رالف لورن، و خانم فیلد نتیجه گرفته اند. ثبت کردن نام های مبتنی بر بنیانگذار گذشته از ارضاء غرور موسسان آنها،  قطعا آسان می باشد. اگر  این برندها به درستی جایگاه  یابی شود، می تواند سبب تمایز آنها شود، اما به تکنیک های بازاریابی برای افزودن ارزش آن نیاز دارد (مگر اینکه بنیانگذار آن معروف باشد.)

نامگذاری تاثیر مثبتی یا منفی در برند شما خواهد داشت به این دلیل است که چنین دقت بالایی در نامگذاری لازم است.