Micromarketing چیست؟

17 خرداد 1399 248 بازدید
Micromarketing چیست؟

یکی از مهمترین مواردی که برای بهره برداری از یک تجارت مورد استفاده قرار میگیرد ،بازاریابی است. در واقع کارت ویزیت ، بخشی از بازاریابی محسوب میشود.با کمک بازاریابی هر شغلی میتواند موفقیتی را که میخواهد در وهله اول داشته باشد. در این دنیای رقابت ، داشتن تکنیک های بازاریابی همان چیزی است که شرکت ها را پیش میبرد.بنابراین بدون شک بازاریابی یکی از بهترین راهکارهایی است که این روزها مشاغل تمایل به استفاده از انها دارند. این میتواند به افزایش مشتری ،سود ،فروش و آگاهی  از برند کمک کند.  بنابراین توجه به کمپینهای Micromarketing برای ان دسته از مشاغل که به دنبال کمپین های هدفمند براساس تمایل مخاطبان خود در هر بازار هستند، ضروری است.

Micromarketing چیست؟

Micromarketing رویکردی برای تبلیغات است که تمایل به هدف قرار دادن گروه خاصی از افراد Niche market دارد. با استفاده از Micromarketing ، محصولات یا خدمات مستقیما به گروه هدفمند مشتریان عرضه میشوند.

برای استفاده از تکنیک های Micromarketing ، یک شرکت مجبور است مخاطب را با یک ویژگی خاص مانند جنس ، عنوان شغلی ،سن یا جغرافیای خاص را به طور محدود تعریف کند و سپس کمپین هایی را برای این گروه خاص ایجاد کند. این روش میتواند گرانتر از سایر رویکردهای بازاریابی به دلیل شخصی سازی و نیز اقتصاد مقیاس باشد.

Niche market چیست ؟

نوعی روش بازاریابی است که در ان روشهای تبلیغاتی یک شرکت بر روی بخش خاصی از بازار متمرکز است. این نوع بازاریابی را در راستای گسترش تجارت خود ، ایجاد میکنند. Niche market میتواند با شناسایی نیازهای یک بخش خاصی از مشتریان و با ایجاد محصولی که عمدتا پاسخگوی نیازهای ان گروه باشد ،ایجاد شود. Niche marketing)  : در بازاریابی ان را بازاریابی نیش می نامند. در واقع در این نوع بازاریابی ، تمرکز بیشتر روی گروه های فرعی قرار میگیرد که ویژگی های خاص ومتمایزی داشته باشند. در واقع دراین نوع بازاریابی به دنبال مزایایی خاص هستند. )در مقاله ای به طور کامل به توصیف این نوع بازاریابی خواهیم پرداخت.اما اگر بخواهیم یک درک کلی از نیچ مارکت داشته باشیم ،در نتیچ مارکت ، سعی میکنیم که به شرکتی بزرگ در بازاری کوچک تبدیل شویم.

نکات کلیدی

-Micromarketing یک استراتژی تبلیغاتی است که به یک شرکت امکان میدهد تا یک محصول  Niche marketرا با یک محصول یا خدمات خاص هدف قرار دهد.

-با استفاده از Micromarketing ، یک شرکت مخاطب را با یک ویژگی خاص مانند جنس یا عنوان شغل یا دامنه سنی مشخص میکند و سپس کمپین هایی را ایجاد میکند که به سمت ان گروه خاص هستند.

-هدف نهایی یک شرکت در Micromarketing برقراری ارتباط با گروه هدفمند از مصرف کنندگان و وارد کردن آنها برای انجام اقدامات مانند خرید کالا یا خدمات است.

درک Micromarketing

بازاریابی برای مشاغل فعال در یک فضای رقابتی بسیار مهم است . به عنوان یک استراتژی ، بازاریابی توسط شرکت ها برای افزایش فروش ،جذب مشتری ،آگاهی از برند  و در نهایت سود مورد استفاده قرار میگیرد. قدرت بلند مدت هر شغل به موفقیت این کمپین بازاریابی بستگی دارد. خواه یک شرکت یک یا 101 محصول را ارائه دهد، باید بازار هدف خود را شناسایی کند تا بتواند یک کمپین بازاریابی موثر انجام دهد. در گذشته شرکت ها به امید جلب توجه مصرف کنندگان در بازارهای هدف ، فعالیتهای بازاریابی گسترده ای را از طریق تبلیغات تلوزیونی یا رادیویی انجام میدادند.در واقع انبوهی از افراد جامعه را مورد هدف قرار میدادند. امروزه ،گروه هدف مشاغل ، شخصی یا انفرادی است. برخلاف گذشته که مخاطبان را به صورت انبوه در نظر میگرفتند. در واقع با توجه به گروه هدف طرحهای بازاریابی نیز شخصی شد. Micromarketing دردهه 1990رایج تر شد ،زیرا رونق رایانه شخصی به معنای تقسیم آسان تر و انتشار اطلاعات به مشتریان بود، با پیشرفت مداوم فناوری ،تحویل کالاهای بسیار سفارشی به بخشهای مختلف یک جمعیت ، ساده تر شده است. استراژی Micromarketing برای شرکت هایی برای هر اندازه ای مفید است. شرکت های بزرگ میتوانند بخش های خاصی را در پایگاه مشتری خود ایجاد کنند ، درحالی که مشاغل کوچک با بودجه تبلیغاتی کوچکتر ترجیح میدهند با شخصی سازی فرایند بازاریابی خود ، مصرف کنندگان را با محصولات و تبلیغات هدفمند مطابقت دهند.

اهمیت Micromarketing

پیشرفتی در فناوری رایانه وجود داشته و این بدان معنی است که تقسیم بندی و همچنین انتشار اطلاعات ارائه شده به مصرف کنندگان به بهترین وجه راحت تر میشوند. بنابراین با پیشرفت تکنولوژی در خارج از کشور ،ارائه برخی از محصولات سفارشی و شگفت انگیز برای مشتریان خارج کشور  شگفت انگیزتر و ساده تر شد. Micromarketing یک استراتژی فوق العاده است که به راحتی توسط شرکتها و مشاغل حوزه های مختلف قابل استفاده است. شرکتهای بزرگتر میتوانند بخش های فوق العاده ای را در مشتری خود ایجاد کنند. همچنین مشاغل کوچکتر میتوانند مشتریانی را که دارند با تبلیغات و محصولات هدفمند به بهترین وجه مطابقت دهند .در کل Micromarketing میتواند در شخصی سازی امور کمی بیشتر کمک کند که به نوبه خود موفقیت شرکتها را حاصل میکند.( Micromarketing  : در بازاریابی ان را بازاریابی خرد می نامند. )

انواع Micromarketing

1)کمپینهای Micromarketing مبتنی بر مکان

در این نوع بازاریابی ،شرکتی که یک مکان یا منطقه خاص فعالیت میکند ،استراتژی های Micromarketing محلی را انتخاب میکند تا بتواند چشم اندازهای بیشتری را در ان مکان خاص هدف قرار دهد.

2)کمپینهای Micromarketing مبتی بر روابط

خدمات خود را به افرادی که از انها آگاه هستند ،به بازار عرضه کنند.

3)کمپینهای Micromarketing مبتنی بر عنوان شغلی

با اجرای چنین نوع کمپینها ،شما میتوانید به عنوان شغلی خاص مانند مدیر بازاریابی ،مدیران منابع انسانی را برای هدایت فعالیتهای Micromarketing خود هدف قرار دهد.

4)کمپینهای Micromarketing مبتنی بر صنعت

هنگامی که شما این نوع Micromarketing را انتخاب میکنید ،شما تصمیم به فروش محصولات یا ارائه خدمات یا  دیگرچشم انداز در هر بخش خاص دارید.

5)کمپین های Micromarketing مبتنی بر اندازه

هنگامی که مشاغل را با هر فرم خاص هدف قرار میدهید ،این نوع کمپین Micromarketing را انتخاب کرده اید.در این صورت یک شرکت با توجه به تعداد مطلوب مخاطبان خود را انتخاب میکند.

6)کمپینهای Micromarketing مبتنی بر نیازهای مشتری

هنگامی که یک کسب وکار محصولات و خدمات خود را با چشم انداز(آینده نگری ) برخی نیازهای عجیب و غریب ارائه میدهد ،چنین کمپینهای Micromarketing مبتنی بر نیازهای مشتری خواهد بود.

7)کمپین هایMicromarketing مبتنی بر صداقت برند

این نوع Micromarketing  برای  وفادارترین طرفداران هر برند خاص، سرویس یا محصول با هدف گیری شخصی  مورد استفاده قرار میگیرد.

8) کمپین Micromarketing برای رضایت مشتری

در این نوع کمپین Micromarketing یک تجارت سعی میکند با استفاده از برخی از پیشنهادات اختصاصی مشتری رضایت مشتریان ناراضی را جبران کند.

نحوه کار Micromarketing

رویکردهای متفاوتی در مورد بازاریابی وجود دارد . به عنوان مثال یک تجارت ممکن است تصمیم بگیرد با ارائه تبلیغات ویژه به پایگاه مشتری وفادار خود ، یک برنامه Micromarketing را اجرا کند. تطبیق پیشنهادات ویژه به مصرف کنندگان ناراضی ؛متناسب کردن محصولات به مصرف کنندگان با نیازهای منحصر به فرد؛ بازاریابی کالاها و خدمات به ساکنان یک شهر یا منطقه خاص؛ ارائه محصولات به مصرف کنندگان هدفمند با عناوین شغلی خاص یا نام های شغلی خاص . چالش در مورد Micromarketing ،هزینه بالای اجرای ان و عدم وجود مقیاس اقتصادی است.شرکتهایی که از این استراتژی بازاریابی استفاده میکنند به طور معمول هزینه بیشتری را برای مصرف کننده هدف اختصاص میدهند و سفارشی کردن بسیاری از تبلیغات برای جلب توجه بسیاری از گروه های کوچک از مصرف کنندگان ، گرانتر از ایجاد چند تبلیغات بازاریابی است که در مخاطبان انبوه هدف قرار میگیرد. همچنین ، Micromarketing به دلیل عدم توانایی مقیاس در اندازه قابل اجراست. Micromarketing با ماکرومارکتینگ متفاوت است ، استراتژی است که به نظر میرسد بزرگترین پایگاه مصرف کننده ممکن یک محصول یا خدمات شرکت را هدف قرار دهد. با استفاده از ماکروکتینگ ،یک تجارت تلاش میکند تا بازار هدف خود را برای یک کالای تجاری در مقیاس گسترده ارزیابی کند و کار خود را در مورد چگونگی عرضه محصولات این گروه در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.

شرایط ویژه

گسترش نوآوری های نوظهور ، ازجمله داده های بزرگ ، توسط میکرومارکتها برای گرفتن اطلاعات از دستگاه های تلفن همراه وسیستم عاملهای تجارت الکترونیکی استفاده میشود. داده های گرفته شده با توجه به تمایزات مختلف ، از جمله جمعیت شناسی ، جغرافیا، سایتهای مورد علاقه ، ترجیحات نام تجاری یا عادات هزینه طبقه بندی شده اند تا ردیابی نوع کالاهایی را که مصرف کننده مشاهده میکند یا خریداری میکند. این فرایند به یک وب سایت اجازه میدهد تا محصولات مرتبط با مصرف کننده مشاهده میکند یا خریداری میکند. این فرایند به یک وب سایت اجازه میدهد تا محصولات مرتبط با مصرف کنندگان دیجیتال را مطابقت دهد. با اجرای یک برنامه بازاریابی مناسب به بخض مشخصی از مصرف کنندگان ، Micromarketing به نظر میرسد مخاطب مورد نظر را برای انجام عملی مانند خرید کالا یا خدمات جذاب کند. هدف نهایی تجارت خرد این است که محصولات را با ترجیحات ردیابی شده مصرف کننده مطابقت دهد تا از رضایت مشتری سود یک شرکت را به دست اورد.